Energia i witalnośćZmarła w wieku 103 lat. Długie życie zawdzięczała nie tylko sportowi

Zmarła w wieku 103 lat. Długie życie zawdzięczała nie tylko sportowi

Ágnes Keleti była najdłużej żyjącą złotą medalistką olimpijską. Zmarła 2 stycznia w wieku 103 lat. Jej życie pełne było wyzwań i sukcesów, które mogą być kluczem do zrozumienia jej długowieczności.

Długowieczność Keleti to nie tylko kwestia genetyki
Długowieczność Keleti to nie tylko kwestia genetyki
Źródło zdjęć: © Getty Images | Derencsényi István

14.01.2025 22:05

Ágnes Keleti była najstarszą żyjącą złotą medalistką olimpijską. Żyła 103 lata. W czasach, gdy gimnastyczki w wieku 20 lat są już uważane za starsze, Keleti się nie poddała i rozpoczęła swoją olimpijską karierę w wieku 31 lat. Sport to niejedyny element jej długowieczności.

Wyjątkowa kariera sportowa

Keleti miała nadzieję na udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1940 r., ale zostały one odwołane z powodu II wojny światowej. W 1941 r. została wyrzucona z klubu gimnastycznego na Węgrzech z powodu swojego żydowskiego pochodzenia i uciekła na wieś, gdzie pracowała jako służąca, używając fałszywych dokumentów.

Po wojnie zakwalifikowała się do igrzysk w Londynie w 1948 r., ale kontuzja kostki uniemożliwiła jej start. Pierwszy raz na igrzyskach wystąpiła w Helsinkach w 1952 r., zdobywając cztery medale, w tym złoty. W 1956 r. w Melbourne zdobyła cztery złote i dwa srebrne medale, mając 35 lat. Sport był dla niej wszystkim - mówiła w wywiadzie w 2018 r.

Kocham życie, kocham gimnastykę - podkreśliła Keleti.

Sekrety długowieczności

Długowieczność Keleti to nie tylko kwestia genetyki, ale także stylu życia. Po zakończeniu kariery sportowej w 1957 r. przeniosła się do Izraela, gdzie założyła narodową drużynę gimnastyczną. Nawet w wieku 90 lat potrafiła zrobić szpagat.

Keleti była także profesjonalną wiolonczelistką, co mogło wspierać jej zdrowie poznawcze. Badania wskazują, że gra na instrumencie może poprawiać pamięć i umiejętności poznawcze u osób starszych.

Znaczenie życia społecznego

Keleti spędziła swoje 100. urodziny w otoczeniu bliskich, co również mogło przyczynić się do jej długowieczności. Badania pokazują, że aktywne życie społeczne jest korzystne dla długowieczności. Osoby izolowane społecznie mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci.

Ágnes Keleti pozostaje inspiracją dla wielu, pokazując, że pasja, determinacja i aktywne życie mogą prowadzić do długowieczności. Jej historia jest przykładem, jak przezwyciężać przeciwności losu i cieszyć się pełnią życia.

sportgimnastykaolimpijka
Wybrane dla Ciebie