Tak sprawdzisz tempo starzenia. Kluczowe są dłonie

Zmiany, które zachodzą w organizmie wraz z wiekiem, są nieuniknione. O ich tempie wcale jednak nie muszą świadczyć tylko zmarszczki. Jest też inny kluczowy element, na który warto zwrócić uwagę.

Stan paznokci to jedna z najważniejszych oznak tempa starzenia
Stan paznokci to jedna z najważniejszych oznak tempa starzenia
Źródło zdjęć: © Getty Images | Getty Images

Zwróć uwagę na dłonie

Nie tylko zmarszczki czy siwe włosy mogą świadczyć o starzeniu się organizmu. To, jak szybko się starzejemy, możemy zauważyć również na paznokciach.

Podobnie jak skóra czy włosy, ulegają one zmianom na przestrzeni lat. Z wiekiem mogą zmieniać strukturę, kolor i wygląd. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ odzwierciedlają kondycję naszego organizmu.

Zwraca na to uwagę dr David Sinclair, ekspert genetyki z Harvard Medical School.

"Stan paznokci to jedna z najważniejszych oznak tempa starzenia. Odzwierciedla bowiem szybkość wytwarzania nowych, zdrowych komórek" – wskazuje dr Sinclair.

Zmiany zauważysz po trzydziestce

Badanie z 1979 roku, na które powołuje się Sinclair, wykazało, że po trzydziestce tempo wzrostu paznokci zmniejsza się co roku o około 0,5 proc. Jeśli więc ktoś zauważa, że musi częściej obcinać paznokcie niż rówieśnicy, może to świadczyć o wolniejszym procesie starzenia (tempo wzrostu przyspiesza np. w okresie dojrzewania czy ciąży).

Na wygląd i zdrowie paznokci wpływa wiele czynników, takich jak krążenie krwi, dieta czy poziom hormonów. Spowolnienie krążenia może ograniczać dopływ kluczowych składników odżywczych.

Z kolei niedobory witamin i mikroelementów również negatywnie oddziałują na ich kondycję.

Jak wynika z informacji w internetowej bazie Medline Plus, typowe zmiany w paznokciach związanych z wiekiem to m.in. spowolniony wzrost czy zmiany w strukturze i kolorze.

Niektóre cechy paznokci mogą być sygnałem potencjalnych schorzeń. Na przykład łamliwość może wskazywać na niedobory składników odżywczych, a przebarwienia na infekcje.

Zadbaj o dietę

Aby zadbać o zdrowie paznokci, oprócz odpowiedniej higieny, ważna jest zbilansowana dieta. Spożywanie chudego mięsa, takiego jak drób i ryby, a także jaj i roślin strączkowych, dostarcza białka niezbędnego do budowy paznokci.

Orzechy włoskie, migdały, banany i jagody są natomiast źródłem biotyny wspierającej ich wzrost. Z kolei zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, dostarczają żelaza i przeciwutleniaczy, a owoce morza i gorzka czekolada - cynk.

Wzbogacenie diety o te produkty może pomóc w utrzymaniu zdrowego wyglądu i struktury paznokci na dłużej. Obserwacja zmian na paznokciach to prosty sposób nie tylko na kontrolę tempa starzenia się organizmu, ale też stanu zdrowia i tempa starzenia się organizmu.

Wybrane dla Ciebie