Witaminy dla seniora — co suplementować w starszym wieku?
Witaminy dla seniora, tak pozyskiwane wraz z dietą, jak i z suplementami diety, są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na sprawne funkcjonowanie różnych narządów i układów. Warto zadbać o ich optymalną podaż, zwłaszcza że w podeszłym wieku wymaga to specjalnej uwagi. Decydują o tym różne ograniczenia związane ze starzeniem się organizmu. Jakie są najważniejsze witaminy dla seniora?
07.11.2024 | aktual.: 18.11.2024 11:14
Dlaczego witaminy dla seniora są ważne?
Witaminy dla seniora są ważne, ponieważ u osób w podeszłym wieku bardzo często rozpoznawane są niedobory tych ważnych substancji odżywczych. To w dużej mierze jest konsekwencją starzenia organizmu.
Wraz z upływem czasu w organizmie człowieka obserwuje się dysfunkcje układu pokarmowego, zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego, spowolnienie metabolizmu czy zaburzenia w zakresie wchłaniania witamin oraz minerałów z pożywienia. To ma znaczący wpływ na zwiększenie nie tylko na samopoczucie, ale i ryzyko niedoboru witamin oraz minerałów pomimo przestrzegania zasad zdrowej, zbilansowanej diety.
Niedobory witamin i minerałów u osób w starszym wieku wynikają również z osłabienia apetytu, co bywa pokłosiem osłabienia węchu, zaniku kubków smakowych, ubytków uzębienia, przyjmowania niektórych leków, ale i mało urozmaiconej diety, co ma wiązek z eliminowaniem diety niektórych produktów spożywczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto także mieć na uwadze, że z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre substancje odżywcze. Co więcej, starzenie ma związek z rozwojem różnych chorób, dla których typowy jest wzrost ryzyka niedożywienia czy zmniejszenia przyswajalności substancji odżywczych z pożywienia (np. choroby metaboliczne, schorzenia układu krążenia, nowotwory).
Jakie witaminy suplementować w starszym wieku?
Najważniejsze witaminy, które wspierają zdrowie seniorów, to:
- witaminy na wzmocnienie odporności u seniorów (witamina C, witamina D, które wspomagają układ immunologiczny),
- witaminy i minerały na dobrą pamięć (witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, B6, B12 i kwas foliowy),
- witaminy na mocne kości dla seniora (witamina K, wspierająca narządu ruch, pomagająca zapobiegać utracie gęstości kości oraz witamina D3, która wspiera w utrzymaniu zdrowych kości i zębów oraz prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, także ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia),
- witaminy na lepsze samopoczucie w starszym wieku (witaminy z grupy B, które wspierają funkcje poznawcze oraz układ nerwowy, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia),
- witaminy na zdrową skórę dla seniorów (witamina A, witamina E, która spowalnia procesy starzenia się komórek, jest także ważna w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych oraz witamina C, która ma działanie przeciwutleniające, sprzyja ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, wspomaga produkcję kolagenu, przyspiesza gojenie się ran).
Zestaw witamin dla seniora — ranking
Zatem jakie witaminy zażywać po 65. roku życia? Obowiązkowy zestaw witamin dla seniora to: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina D, witamina E i witamina K.
Co powinni suplementować seniorzy oprócz witamin? Są to na pewno minerały, szczególnie cynk, selen, wapń, magnez, potas, żelazo oraz jod. Inne wartościowe składniki to na przykład standaryzowany ekstrakt z miłorzębu japońskiego (dla zachowania pamięci i funkcji poznawczych), luteina (na wzrok), ekstrakty pestek dyni i pokrzywy zwyczajnej (dla prawidłowego funkcjonowania prostaty u mężczyzn) czy ekstrakt palmy sabałowej (dla sprawności układu moczowego). To dlatego zazwyczaj preparaty dla seniorów są wieloskładnikowe.
Jakie witaminy dla 60-latki czy 70-latka?
Co brać po 60. roku życia? Witaminy dla seniora nie mogą być przypadkowe. Aby zdecydować się na najlepszy produkt, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pomóc może również śledzenie rankingów w internecie, analizowanie oferty producentów czy aptek.
Wybierając dobre witaminy dla seniora warto pamiętać, że suplementy dla osób starszych musi cechować: wysoka jakość i skuteczność działania, wygodna postać preparatu i łatwość przyjmowania (preparaty są dostępne w postaci płynnej lub w formie tabletek) oraz optymalny skład i dawka.
Najlepiej jest wybierać sprawdzone suplementy diety, formuły których zostały opracowane specjalnie pod względem zapotrzebowania odżywczego seniorów.
Witaminy dla seniora — środki ostrożności
Suplementując witaminy dla seniorów trzeba także zachować ostrożność. Wybór odpowiedniego produktu i konsultacja z lekarzem są najważniejsze. Nie mniej istotne jest jednak, by działać bezpiecznie. Dużym zagrożeniem mogą być bowiem choroby przewlekłe, z którymi seniorzy zmagają się bardzo często.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, które na co dzień przyjmują różne leki (np. na nadciśnienie bądź wysoki cholesterol czy preparaty przeciwzakrzepowe). Obecne w nich substancje czynne mogą wchodzić w interakcje z witaminami i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto trzeba pamiętać, by przy cukrzycy unikać płynów słodzonych sacharozą i fruktozą, a gdy rozpoznano schorzenia wątroby — alkoholu.
Należy zachować czujność i zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z ulotką (szczególnie w zakresie interakcji, przeciwwskazań czy przyjmowania leku).
Naturalne witaminy dla seniora — dieta
By wspomóc wydolność psychiczną i fizyczną organizmu, warto także postawić na naturalne źródła witamin dla seniorów. To przede wszystkim warzywa i owoce, ale także produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i chude źródła białka. Zdecydowanie nie może ich zabraknąć w codziennym jadłospisie.
Dieta seniora powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana. Gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem czy niedoborem składników odżywczych, o pomoc w jej ułożeniu warto poprosić lekarza lub dietetyka.