9 znaków, że brakuje nam witaminy C. Oto najważniejsze symptomy niedoboru
Witamina C wpływa na starzenie i stan skóry oraz zdrowie. To zasługa jej wyjątkowych właściwości. Aby czerpać z nich korzyści, trzeba zadbać o jej optymalną podaż. Ponieważ organizm nie może jej syntetyzować czy magazynować, należy ją dostarczać wraz z dietą. Dobrą praktyką jest także korzystanie z różnych kosmetyków pielęgnacyjnych, które zawierają witaminę C.
29.11.2024 13:17
Jak witamina C wpływa na starzenie i stan skóry?
Witamina C, czyli mieszanina kwasu L-askorbinowego i L-hydroaskorbinowego, ma znaczący wpływ na zdrowie, urodę i starzenie się organizmu. To zasługa jej wyjątkowych właściwości.
Jak witamina C wpływa na starzenie się skóry, jej wygląd i zdrowie? Badania naukowe dowodzą, że:
- chroni keratynocyty przed apoptozą (procesem programowanej śmierci komórki),
- zwiększa przeżywalność komórek,
- optymalizuje metabolizm komórkowy,
- wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośnie, zapobiegając ich pękaniu,
- zmniejsza rumień.
Ponadto witamina C wpływa na ekspresję genów enzymów antyoksydacyjnych, organizację i akumulację fosfolipidów oraz sprzyja tworzeniu się warstwy rogowej naskórka, wpływa na różnicowanie komórek nabłonka. Wspiera także zdrowie komórek, poprawiając funkcjonowanie błon komórkowych i ochronę DNA przed uszkodzeniami.
Witamina C działa jak silny przeciwutleniacz – chroni tkanki przed stresem oksydacyjnym przez usuwanie wolnych rodników, które uszkadzają błony komórkowe, DNA i białka. Pomaga także w ochronie antyoksydacyjnej przed fotouszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i innych czynników środowiskowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak nie wszystko. Wiadomo, że witamina C stymuluje syntezę kolagenu, białka odpowiadającego za jędrność i elastyczność skóry (jest kluczowa dla jego syntez), zapobiega wiotczeniu skóry. Posiada też właściwości przeciwzapalne, wspomaga leczenie trądziku i innych dermatoz, wspomaga gojenie ran, minimalizuje powstawanie blizn, pobudza procesy regeneracyjne (wspomaga regenerację skóry),
Witamina C rozjaśnia skórę, wyrównuje koloryt, redukuje widoczność blizn i przebarwień, pomaga w utrzymaniu zdrowego, promiennego wyglądu skóry poprzez nawilżenie i zmniejszenie stanów zapalnych. Zapobiega również powstawaniu nowych zmarszczek, wygładza już istniejące.
Czy witamina C spowalnia starzenie?
Naukowcy nie mają wątpliwości i są zdania, że witamina C spowalnia procesy starzenia, głównie poprzez ochronę komórek, redukowanie uszkodzeń oksydacyjnych i wspieranie procesu regeneracji skóry.
Jak stosować witaminę C w pielęgnacji skóry?
Regularne stosowanie witaminy C może poprawić wygląd i kondycję skóry, a i zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz innych oznak starzenia.
Aby cieszyć się promienną cera, warto stosować kosmetyki z witaminą C. Gdzie jej szukać? Substancja jest obecna zarówno w dermokosmetykach, jak i kosmetykach drogeryjnych (krem z witaminą C, czysta witamina C w formie serum, maska z witaminą C, serum z witaminą C).
Podstawowa, czysta forma witaminy C to kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid). Warte uwagi są kosmetyki z kwasem L-askorbinowym o wysokich stężeniach (w zakresie 15-30%).
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, środki ostrożności, wskazania i przeciwwskazania do stosowania kosmetyków z witaminą C, to trzeba wiedzieć, że choć substancja jest zwykle dobrze tolerowana, szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze skłonnością do alergii bądź z nadmiernie wrażliwą skórą.
Stosowanie witaminy C jest polecane osobom, dla których problemem jest:
- nierównomierny koloryt skóry,
- przebarwienia skóry,
- oznaki starzenia (zwłaszcza przedwczesne),
- wypryski,
- szara, pozbawiona blasku cera,
- skóra uszkodzona przez nadmierne opalanie,
- cera naczynkowa.
Należy unikać łączenia witaminy C z kwasami lub retinoidami oraz innymi podrażniającymi składnikami aktywnymi. Witaminę C można stosować zarówno rano, jak i wieczorem.
Naturalne źródła witaminy C w diecie
Witaminę C warto także dostarczać skórze od wewnątrz, to jest wraz z dietą, czasem również suplementacją. To ważne, ponieważ człowiek jej nie syntetyzuje, nie ma też zdolności jej magazynowania.
Bogatym źródłem witaminy C są surowe warzywa i owoce. Ponieważ jednak witamina C jest bardzo wrażliwa na działanie wyższych temperatur, tlenu, enzymów oraz jonów metali, jej straty podczas przygotowywania posiłków mogą sięgać nawet 50%.
Suplementacja witaminą C - co warto wiedzieć?
Choć w przypadku osób zdrowych, którzy realizują zbilansowaną dietę nie ma potrzeby stosowania suplementów diety z witaminą C, czasem jest to konieczne. Wskazanie stanowią symptomy niedoboru.
Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy C jest:
- niedokrwistość,
- krwawienie dziąseł,
- zmniejszona odporność na infekcje,
- osłabienie organizmu,
- bóle mięśni,
- zmęczenie,
- brak apetytu,
- zaburzenia w tworzeniu kolagenu,
- przemianie kwasów tłuszczowych i cholesterolu,
- osłabienie naczyń włosowatych (krwawe wybroczyny w narządach).
Brak witaminy C prowadzi do szkorbutu.