Sześć filarów zdrowia. Lekarka mówi, że wspierają długowieczność
Dr Christine Gibson, lekarka rodzinna i autorka, uważa, że na długie i zdrowe życie składa się sześć integralnych elementów. Wspierają one długowieczność poprzez poprawę samopoczucia, jakości życia oraz redukcję ryzyka chorób przewlekłych. Oto jej zasady!
30.12.2024 14:01
Wysypiaj się
Lekarka Christine Gibson w rozmowie z "GB News" podzieliła się sześcioma kluczowymi nawykami, które wspierają zdrowe i długie życie. Jako pierwszy element długowieczności wymieniła sen. Podkreśliła jego znaczenie dla regeneracji organizmu i utrzymania równowagi hormonalnej.
- Dorośli potrzebują od siedmiu do dziewięciu godzin snu na noc. Kluczowe jest również, aby mieć podobny schemat każdego dnia, w tym mniej niż 30-minutową zmianę w weekendy, aby utrzymać dobowy wzorzec neurochemikaliów i hormonów – powiedziała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedz zdrowo
Dr Gibson podkreśla też rolę zrównoważonej diety, bogatej w składniki odżywcze. Wybór pełnowartościowych produktów ma ogromny wpływ na zdrowie, wagę oraz ogólną sprawność. Niewłaściwe odżywianie może natomiast skrócić życie nawet o kilka lat.
Lekarka podkreśla, że największym zagrożeniem dla długowieczności są produkty bogate w tłuszcze nasycone oraz przetworzone mięso.
- Najzdrowsze są owoce i warzywa, więc dodanie kilku porcji dziennie może mieć duże znaczenie. Ograniczenie napojów słodzonych cukrem i spożycia soli to również oparte na dowodach sposoby na uniknięcie przedwczesnej śmierci – twierdzi ekspertka.
Ruszaj się
Ekspertka zaznacza, że praktycznie każda aktywność fizyczna, nawet krótka, przynosi korzyści dla zdrowia. Liczy się nawet kilka minut ruchu dziennie. Oczywiście optymalne korzyści można osiągnąć przy dłuższych ćwiczeniach.
- Szczytowe korzyści osiąga się po około 150 minutach, a kolejne po 400 minutach umiarkowanej aktywności tygodniowo. Dalsze korzyści są niepewne – zauważyła.
Unikaj używek
Lekarka ostrzega, że palenie papierosów może znacznie skrócić życie. Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka wielu chorób, w tym nowotworów i chorób układu krążenia. Dr Gibson podkreśla, że po rzuceniu palenia organizm zaczyna się regenerować, a ryzyko tych schorzeń stopniowo maleje. Im dłużej osoba nie pali, tym większe są korzyści zdrowotne. Z wieloma problemami zdrowotnymi wiąże się też nadużywanie alkoholu.
- Należy również unikać spożywania dużych ilości alkoholu, więc staraj się ograniczyć do jednego standardowego drinka dziennie dla kobiet i maksymalnie dwóch dla mężczyzn. Inne substancje są mniej zbadane pod kątem długowieczności, ale zakłada się, że skracają długość życia – powiedziała.
Kontroluj stres i dbaj o relacje
Dr Gibson zauważa, że poważne konsekwencje dla zdrowia może mieć długotrwały stres. Uważa, że w zarządzaniu stresem kluczowe są strategie somatyczne, które pomagają regulować układ nerwowy. Wskazuje, że pomocne mogą być praktyki takie jak spowolnienie oddechu, kojący dotyk, Qigong czy joga. Zaleca też prowadzenie dziennika, mindfulness, czy arkusze ćwiczeń CBT.
Ostatnim elementem, który wymienia są relacje społeczne.
- Na długość życia wpływają nasze relacje, więc pielęgnowanie bliskości z co najmniej jedną lub dwiema osobami, na których możesz polegać, robi różnicę – twierdzi Gibson. - Nawet drobna komunikacja ma znaczenie, więc warto powiedzieć "cześć" osobom, z którymi regularnie się spotykasz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl