Istotnie wydłuża życie. "Magiczna liczba to pięć gramów"
Błonnik to kluczowy składnik diety długowieczności. Lekarz podkreśla, że nawet niewielkie ilości mogą istotnie obniżyć ryzyko śmierci.
30.12.2024 14:06
Błonnik wydłuża życie
Prof. Tim Spector, lekarz i ekspert od żywienia, podkreśla, że dodatkowe pięć gramów błonnika dziennie może znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci.
- Magiczna liczba to pięć gramów błonnika, co zmniejsza ogólne ryzyko śmierci o około 14 proc. - zaznaczył Spector, cytowany przez "The Mirror".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodał, że osiągnięcie tego poziomu nie jest trudne, ponieważ przeciętna osoba spożywa już około 15 gramów błonnika dziennie. Aby maksymalizować korzyści zdrowotne, eksperci zalecają pozyskiwanie dodatkowych gramów błonnika, starając się spożywać 30 różnych rodzajów roślin tygodniowo.
Nie trzeba szukać egzotycznych składników, bo wiele znanych roślin, takich jak owoce, warzywa, orzechy, zioła i przyprawy, już znajduje się w naszej diecie.
Co więcej, prof. Spector zaznacza, że kawa, choć postrzegana przede wszystkim jako źródło kofeiny, dostarcza więcej błonnika niż banan.
Długie życie dla serca i jelit
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Nutrition" wskazują, że regularne spożywanie jabłek i bananów może znacząco obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
Warto pamiętać, że owoce, warzywa, pełne ziarna i rośliny strączkowe są niezbędnym "paliwem" dla zdrowych bakterii jelitowych, wspierając zdrowe starzenie się i odporność.
Mikrobiota jelitowa, czyli mikroorganizmy obecne w naszym przewodzie pokarmowym, jest kluczowa dla całego organizmu.
- To złożony problem. Układ pokarmowy pełni kluczowe role w trawieniu i fermentacji spożywanych pokarmów, a tym samym zaopatrywaniu całego organizmu w niezbędne składniki odżywcze jak witaminy, białka, węglowodany czy tłuszcze. To z nich czerpie energię, dzięki czemu może prawidłowo funkcjonować - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Wojciech Marlicz, gastrolog.
- Musi to być jednak pożywienie pełnowartościowe, które takie składniki faktycznie zawiera, a nie wysokoprzetworzona żywność, która nie dostarcza niczego poza pustymi kaloriami. Takie niedobory zaburzają skład mikrobioty - zaczynają w niej dominować szkodliwe bakterie, które wywołują w organizmie stany zapalne - dodał ekspert.
Błonnik jest jednym z kluczowych składników dla zdrowej mikrobioty.
Kardiolodzy zwracają uwagę na związek między dietą bogatą w błonnik a zdrowiem układu krążenia. Spożycie produktów roślinnych o wysokiej zawartości błonnika, takich jak płatki owsiane czy awokado, może pomóc w kontroli cholesterolu i ciśnienia krwi. Przy czym ważne jest również ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych.