104‑latka ma cenną radę. "Myślę, że jest kluczem"
Erline Dennis ma 104 lata, ale czuje się świetnie. Przez 40 lat pracowała jako nauczycielka, jednak wciąż ma ogromny wpływ na swoich byłych uczniów. Jej zdaniem to właśnie budowanie wartościowych relacji stanowi sekret długowieczności.
18.12.2024 14:52
Rada 104-latki
Erline urodziła się 2 lipca 1920 roku w Winston-Salem w Karolinie Północnej. Przez wiele lat była nauczycielką i choć na emeryturze przebywa od kilku dekad, wciąż stara się utrzymywać kontakt ze swoimi uczniami.
Niezwykle ważną rolę w życiu 104-latki odgrywa także rodzina i przyjaciele. Stanowią dla niej źródło wsparcia, a Erline z ogromną dbałością pielęgnuje te relacje. Jej zdaniem to jeden z powodów, dla których świetnie się czuje.
"Myślę, że kluczem jest ciągłe bycie aktywnym, tak jak to możliwe, i ludzie, z którymi się stykasz" - ujawnia w rozmowie ze stacją Fox 8.
Dbanie o relacje wymaga nie lada wysiłku, ale przyczynia się do długiego i satysfakcjonującego życia. Utrzymywanie pozytywnych stosunków z innymi znacząco wpływa na nasze samopoczucie.
Dlaczego relacje są takie ważne?
Liczne badania naukowe potwierdzają, że silne więzi z innymi ludźmi i zaangażowanie w życie społeczne pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne. Osoby, które mają wsparcie społeczne, doświadczają niższego poziomu stresu.
Kortyzol, hormon stresu, w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i depresji. Towarzystwo innych osób łagodzi reakcję organizmu na stres i sprzyja stabilizacji emocjonalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bliskie relacje dostarczają poczucia przynależności, akceptacji i wsparcia emocjonalnego. Osoby otoczone siecią społeczną lepiej radzą sobie z trudnościami, co zmniejsza ryzyko depresji i samotności.
Badania wskazują, że izolacja społeczna zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci w stopniu porównywalnym do palenia papierosów. Relacje społeczne mają także bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne.
Osoby towarzyskie częściej angażują się w aktywności fizyczne. Ponadto interakcje społeczne stymulują mózg, a tym samym pomagają utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie w późniejszym wieku.