Badała diety stulatków z niebieskich stref. Zdradza, jakich produktów unikają
Stulatkowie z różnych regionów "niebieskich stref" mają bardzo podobną dietę. Opierają ją na pełnowartościowych produktach roślinnych. Menu uzupełniają oliwą z oliwek, rybami oraz owocami morza. Jednocześnie niemal całkowicie wykluczają pewne produkty.
31.12.2024 18:40
Czego unikają stulatkowie?
"Strefy niebieskie" początkowo obejmowały Okinawę, Sardynię, Nicoyę, Ikarię i Loma Linda. Jednak wraz z globalnymi zmianami uwagę badaczy przyciągają nowe miejsca, jak chociażby Singapur. Eksperci zauważyli wspólne cechy stylu życia tych grup, które prawdopodobnie sprzyjają ich imponującej długowieczności.
Stulatkowie regularnie się ruszają, pielęgnują więzi społeczne i mają poczucie celu. Ich dieta opiera się na zasadzie 80/20, co oznacza, że jedzą głównie wartościowe produkty, a mniej odżywcze z umiarem. Jednak pewnych produktów starają się unikać niemal całkowicie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mięso czerwone
- Stulatkowie unikają pewnych pokarmów, zarówno ze względu na dostępność, jak i zdrowie. Na przykład ryby mogą być łatwiejsze i tańsze do spożycia w rejonach przybrzeżnych niż czerwone mięso — mówi "Real Simple" amerykańska dietetyczka Amy Davis.
Nadmierne spożywanie czerwonego mięsa nie tylko obciąża środowisko, ale i zwiększa ryzyko wielu schorzeń, w tym raka jelita grubego oraz chorób serca.
Rafinowane ziarna
- Biała mąka i wysoko przetworzony chleb są rzadkością, podczas gdy pełne ziarna są preferowane [przez stulatków] – uważa Dan Buettner amerykański autor, badacz i producent, znany przede wszystkim jako twórca koncepcji niebieskich stref.
Do unikania rafinowanych produktów zbożowych, takich jak biały makaron, ryż czy chleb, zachęcają też pracownicy służby zdrowia na Zachodzie. Często są one wysoko przetworzone i ubogie w składniki odżywcze. Usuwanie ziarna z otrąb i zarodków pozbawia je wartości odżywczych – błonnika, witamin z grupy B, witaminy E, żelaza czy magnezu – które wspierają zdrowie jelit, serca, metabolizm oraz odporność.
Żywność wysoko przetworzona
Stulatkowie nie jedzą też wysoko przetworzonej, pakowanej żywności, zawierającej konserwanty, sztuczne aromaty i nadmiar cukru. Jak wskazuje przegląd "Nutrients" z 2020 r. przetworzona żywność zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca, zespołu jelita drażliwego, depresji i raka. Co więcej, badanie kohortowe z 2022 r. potwierdza także jej związek z pogorszeniem funkcji poznawczych i demencją u starszych osób.
Produkty z mleka krowiego
Stulatkowie z niebieskich stref wyraźnie ograniczają spożycie produktów z mleka krowiego. Mimo że są one dobrym źródłem białka, wapnia, fosforu, witaminy D i probiotyków, to jednocześnie zawierają tłuszcze nasycone i cholesterol.
Tłuszcze te budzą kontrowersje – niektóre badania wskazują na ich związek z chorobami serca, podczas gdy inne temu zaprzeczają.
Słodycze
Buettner podkreśla, że słodkie napoje i przekąski, poza sporadycznymi deserami, nie stanowią stałego elementu diety stulatków. Zgadza się z tym Davis: "Gazowane napoje, energetyki i słodzone soki są z reguły pomijane, ponieważ oferują niewielką wartość odżywczą i dużo dodanego cukru".
Dodany cukier działa prozapalnie. Jego nadmiar może wiązać się z większym ryzykiem chorób przewlekłych, takich jak rak, choroby serca, otyłość, cukrzyca typu 2, problemy z pamięcią i choroby wątroby.
Przetworzone mięso
- Wysoko przetworzone mięso, takie jak kiełbasy, bekon i parówki, rzadko są częścią diety stulatków. Prawdopodobnie częściowo ze względu na ich związek z chorobami serca i rakiem — powiedziała Davis.
Te produkty są bogate w tłuszcze nasycone, cholesterol, konserwanty i dodatki, w tym szkodliwe azotany.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl