To nie tylko rozrywka. Taki "trening mózgu" poprawia pamięć, koncentrację i logikę
Kiedy myślisz o grach umysłowych, zapewne przychodzą ci do głowy krzyżówki i sudoku. Choć traktuje się je głównie jako formę rozrywki, okazuje się, że to coś więcej niż tylko sposób na zabicie czasu.
11.02.2025 17:25
Naukowcy od lat badają wpływ łamigłówek na umysł. W 2022 r. w "NEJM Evidence" opublikowano badanie, które wykazało, że regularne rozwiązywanie krzyżówek może spowolnić spadek zdolności poznawczych, szczególnie u osób z łagodnymi zaburzeniami związanymi z wiekiem.
Trening mózgu dla każdego
Psycholog Justyna Święcicka podkreśla, że mózg potrzebuje zmienności, by się rozwijać.
Mózg, który jest przyzwyczajony do stałości, nudzi się, nie rozwija i nie ćwiczy - podkreśliła w radiowej "Jedynce".
Dlatego warto wprowadzać różnorodność w codzienne życie, np. zmieniając rękę podczas mycia zębów.
Korzyści z krzyżówek i sudoku
Krzyżówki pomagają w trenowaniu zdolności kojarzenia i pamięci semantycznej, choć nie wpływają na pamięć krótkotrwałą. Sudoku, popularne dzięki japońskiej firmie Nikoli, rozwija umiejętność logicznego myślenia i koncentracji. Neurolog Piotr Ślifirczyk zaznacza, że sudoku ma przewagę nad krzyżówkami w zakresie poprawy logicznego myślenia.
Sudoku jest jednak przede wszystkim ćwiczeniem, które doskonale trenuje zdolności do wyciągania wniosków i trenuje koncentrację. Potrafi też poprawić logiczne myślenie oraz kojarzenie. Ma w tym zakresie przewagę na krzyżówkami - podkreślił neurolog Piotr Ślifirczyk w rozmowie z Jedynką.
Nie zwlekaj z treningiem mózgu
Arfan Ikram z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie ostrzega, że nie warto zwlekać z treningiem mózgu.
Jeśli otępienie już się zaczęło, to ćwiczenie mózgu nie pomoże w odzyskaniu straconych wspomnień i funkcji - podkreślał w rozmowie z mp.pl.
Dlatego warto codziennie poświęcić czas na łamigłówki.
Rozpoczęcie przygody z krzyżówkami i sudoku nie wymaga wiele. Wystarczy kilka minut dziennie, by mózg zaczął pracować na wyższych obrotach. To nie tylko sposób na zabicie nudy, ale przede wszystkim inwestycja w zdrowie umysłowe na przyszłość.