Test flaminga wykonasz w domu. "Dobry miernik ogólnego stanu zdrowia"
Istnieje prosty sposób, by poznać swój wiek biologiczny - wystarczy przyjąć pozycję flaminga, czyli stanąć na jednej nodze. Równowaga to świetny wskaźnik oceniający stan zdrowia.
02.12.2024 13:24
Znaczenie równowagi
Badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic i opublikowane właśnie w "PLOS ONE", wykazało, że czas, w którym jesteś w stanie utrzymać równowagę na jednej nodze, może określić nasz wiek biologiczny i wskazać na to, jak silne są twoje kości, mięśnie i nerwy.
Dobra koordynacja ruchowa i równowaga jest powiązana z prawidłowym funkcjonowaniem mózgu, siłą mózgu oraz przepływem krwi. Słaby wynik może z kolei wskazywać na ryzyko wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Przeciętny 50-latek jest w stanie utrzymać równowagę przez około 9 sekund, podczas gdy 80-latek jest w stanie utrzymać równowagę tylko przez około 3 sekundy. To prosta metoda, by sprawić, w jakiej kondycji znajduje się nasz organizm.
"Zdolność do stania na jednej nodze jest dobrym miernikiem ogólnego stanu zdrowia danej osoby, ponieważ równowaga odzwierciedla sposób, w jaki układy organizmu współpracują ze sobą" - wyjaśnia dr Kenton Kaufman z Mayo Clinic.
Test: pozycja flaminga
Zdolność do utrzymania równowagi spada wraz z wiekiem, jest to jednak niezwykle ważna umiejętność, która zapobiega urazom. Wykonanie testu w pozycji flaminga nie wymaga żadnego sprzętu i bez problemu przeprowadzisz go w domu.
Stań prosto i podnieś dominującą nogę do góry, możesz ją przytrzymać dłońmi. W momencie, gdy podniesiona stopa dotknie podłoża, zatrzymaj stoper. Średnia dla 50-latka wynosi 9 sekund, dla 60-latka to 7 sekund, 4,5 sekundy dla 70-latka i 2,6 dla osób powyżej 80. roku życia.
Badanie z 2022 roku wykazało, że zdolność do utrzymania równowagi wiąże się z dłuższym życiem, a osoby, które nie są w stanie stać na jednej nodze przez 10 sekund, mają o 84 proc. wyższe ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny.
"Dobra równowaga zapewnia możliwość wykonywania codziennych czynności bez obawy przed upadkiem, co prowadzi do poprawy jakości życia i zdrowego starzenia się" - dodaje dr Kaufman.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o zdrowie i wydłużyć życie?
Zdaniem dr Kaufmana, jeśli nie możesz ustać na jednej nodze, może to być oznaką problemów z sercem, mózgiem lub układem nerwowym, taki jak udar, demencja lub choroba Parkinsona.
Wykonywanie ćwiczeń poprawiających równowagę może pomóc spowolnić naturalny spadek siły mięśni i kości, który zaczyna się w średnim wieku. Zapobiega też kontuzjom, na które jesteśmy narażeni wraz z wiekiem.
Zadbaj też o zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie i zdrowy sen. Seniorzy swoje wysiłki szczególnie powinni skupić na poprawie elastyczności ciała i wzmacnianiu koordynacji ruchowej.