Odmładzają organizm o 8 lat. Wystarczą 3 godziny w tygodniu
Regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, ale korzyści mogą być znacznie większe, niż do tej pory przypuszczaliśmy. Naukowcy odkryli, że trzy godzinne sesje treningu siłowego w tygodniu mogą odjąć nawet osiem lat od wieku biologicznego.
12.12.2024 20:00
Wskaźnik starzenia się organizmu
Wiek biologiczny w pewnym sensie jest odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia i pokazuje, w jakiej kondycji są komórki. Prościej mówią, jest to wskaźnik tego, jak szybko zużywa się nasze ciało.
Istnieje wiele sposobów, które pomagają spowolnić starzenie organizmu, a nawet cofnąć nasz wiek biologiczny. Najnowsze badania pokazują jednak, że niezwykle skuteczne w tej kwestii okazują się ćwiczenia siłowe.
Wielu ekspertów wskazuje na korzyści płynące z treningu siłowego - poprawia zdrowie kości oraz mięśni. Analiza opublikowana w czasopiśmie "Biology" sugeruje, że podnoszenie ciężarów utrzymuje dłuższe telomery.
Telomery to końcówki DNA, które ulegają skróceniu wraz z wiekiem. Im jednak pozostają dłuższe, tym lepsze zdrowie. Badania potwierdzają, że długowieczne osoby również mogą pochwalić się długimi telomerami.
Zalety treningu siłowego
Ćwiczenia siłowe wydają się więc spowalniać proces starzenia na poziomie komórkowym. Osoby biorące udział w badaniu, które podnosiły ciężary, miały telomery zawierające około 225 więcej fragmentów DNA niż osoby, które nie podnosiły ciężarów.
"Wyniki wykazały, że na każde dziesięć minut spędzonych na treningu siłowym w tygodniu telomery były średnio o 6,7 dłuższe. Dlatego 90 minut treningu siłowego tygodniowo przewidywało telomery dłuższe średnio o 60,3" - podają autorzy badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy twierdzą, że trening siłowy może być dobry dla zdrowia człowieka i oczekiwanej długości życia, ponieważ przeciwdziała otyłości, ale także zapobiega utracie masy mięśniowej, przyspiesza metabolizm i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
"Poprzez redukcję skutków chorób przewlekłych i czynników ryzyka metabolicznego trening wytrzymałościowy wydaje się spowalniać proces starzenia biologicznego i zmniejszać starzenie się komórek, o czym świadczą dłuższe telomery" - podsumowują badacze.