Mieszkańcy tego kraju żyją średnio niemal 90 lat. Oto ich sekret
Ten niewielki kraj, położony nad Morzem Śródziemnym, blisko Francji i Włoch słynie z wielu snobistycznych atrakcji oraz z tego, że mieszkańcy żyją znacznie dłużej niż reszta świata. To styl życia przekłada się na tak znakomity wynik, czy też dobrostan mieszkańców? A może klimat i jakość powietrza? Jakie czynniki wpływają na ich długie?
22.11.2024 | aktual.: 22.11.2024 14:15
Blichtr i bogactwo to nie wszystko
Monako jest drugim najmniejszym krajem na świecie (mniejszy jest tylko Watykan). To niewielkie księstwo, położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery Francuskiej, posiada rdzenną ludność i jest członkiem ONZ. Poza wyjątkowo niewielkim obszarem, jaki zajmuje Monako, jego ciekawą historią i tradycją, wyróżnia się ono jeszcze z tego powodu, że jego mieszkańcy żyją bardzo długo - średnia długość życia wynosi tam 89 lat.
Monako słynie z bogactwa i blichtru, przyciąga elity z całej kuli ziemskiej. Jest doskonałym miejscem dla turystów. Oferuje doskonałą kuchnię, bazującą o dietę śródziemnomorską. Atrakcyjny jest tu również klimat - ciepłe i suche lata oraz łagodne zimy. Średnie temperatury wahają się w Monako od 12°C zimą do 26°C w ciągu lata. Opady nie są zbyt częste, jeśli występują to niewielkie - głównie jesienią i zimą. Czy te czynniki wpływają na długowieczność mieszkańców? Co dokładnie wydłuża życie mieszkańców tego księstwa?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dieta śródziemnomorska
Zdaniem ekspertów to właśnie wspomniana dieta śródziemnomorska, którą stosują obywatele Monako, jest jednym z czynników wydłużających ich życie. Ten sposób odżywiania opiera się o spożywanie dużej ilości warzyw i owoców – przede wszystkim sezonowych, a także ryb i owoców morza. Z uwagi na bliskość morza, ryby są bardzo ważnym składnikiem codziennego menu.
Poza tymi produktami, w Monako jada się różnorodne orzechy, pełne zboża i rośliny strączkowe, jak cieciorka, soczewica, groch i fasola. Do dań dodaje się oliwę z oliwek, stanowiącą cenne źródło kwasów tłuszczowych, witamin A, D, E oraz K, związków fenolowych oraz składników mineralnych (potas, magnez).
Regularne stosowanie oliwy wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom "złego" cholesterolu i reguluje poziom glukozy. Należy podkreślić, że dieta śródziemnomorska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, co ma ogromny wpływ na dłuższe życie.
Mają wysoki standard życia
Monako to bardzo zamożny kraj - PKB na mieszkańca jest tu prawie trzy razy większe niż w Stanach Zjednoczonych. Ale to nie wszystko - prawie jedna trzecia populacji kraju (liczącej 40 000 osób) to milionerzy. Ubóstwo jest tu niemal na zerowym poziomie, a każdy, kto chce pracować, otrzymuje wysokie wynagrodzenie. Ludzie, którzy nie muszą się martwić o brak środków finansowych, mają łatwiejsze życie, są także szczęśliwsi. I choć pieniądze szczęścia nie dają, to jednak pozwalają na zakup jakościowego jedzenia, dobre kształcenie, stwarzają także większe możliwości dbania o swoje zdrowie.
Bezpieczeństwo
Nie tylko zarobki wpływają na komfort życia w Monako. Mieszkańcy czują się tu bezpiecznie m.in. dzięki najwyższej liczebności policjantów na mieszkańca na świecie. W kraju, w którym nie ma ubóstwa, mieszkańców stać na zapewnienie sobie wszystkich niezbędnych potrzeb, nie ma również zagrożenia wojną czy klęskami, a do tego odpowiednie służby dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, na pewno dobrze się żyje. Wpływa to na komfort i zdrowe psychiczne.
Służba zdrowia
Dostęp do opieki zdrowotnej w Monako jest finansowany przez państwo, dzięki czemu mieszkańcy księstwa mogą się bez problemu dostać do wybranego lekarza, czy wykonać regularne badania kontrolne. Dzięki nim, a także wczesnej diagnozie, możliwe jest w znacznym stopniu zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób. Sprawnie funkcjonująca służba zdrowia, bezpłatna dla wszystkich obywateli, jest elementem wpływającym na długowieczność mieszkańców Monako.
Stawiają na aktywność i sprawność fizyczną
Mieszkańcy księstwa Monako cenią sobie aktywny styl życia. Lubią spacerować, pływać, biegać i ćwiczyć, a dobra pogoda i jakość powietrza zachęcają do wykonywania sportów na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, że jakość powietrza w Monako należy niemal do najlepszych, zatem mieszkańcy uprawiający sport na zewnątrz nie są narażeni na smog. W tym kraju sprawność fizyczna jest bardzo pożądanym elementem i nawet osoby w podeszłym wieku wciąż pozostają aktywne.
Prowadzą bogate życie towarzyskie
Mieszkańcy Monako nie stronią od spędzania czasu w towarzystwie. Lubią przebywać w otoczeniu bliskich i znajomych, pielęgnują kontakty. Życie we wspólnocie poprawia zdrowie psychicznie i fizyczne. Osoby mające silne wsparcie społeczne są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie depresji, chorób serca i innych problemów zdrowotnych.
Podobnie jak w wielu innych długowiecznych społeczeństwach, w księstwie Monako ludzie się nie spieszą i cieszą towarzystwem innych, co jest wspólnym mianownikiem miejsc o największej długowieczności.