Kardiolodzy polecają to mięso. Serce będzie bić jak dzwon
Choć częste spożywanie mięsa jest odradzane, to istnieje jedna odmiana, która polecają nawet kardiolodzy. Jakie mięso jest najzdrowsze dla układu sercowo-naczyniowego?
27.11.2024 15:46
Mięso a zdrowie serca
Dieta bogata w białko jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak wybór odpowiednich produktów spożywczych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Szczególnie dotyczy to osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak miażdżyca. Nie każde mięso jest przy tych schorzeniach zalecane – a niektóre wręcz zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń serca.
Zarówno w podstawowej diecie, jak i specjalistycznej, ukierunkowanej na łagodzenie objawów konkretnych chorób, zaleca się sięganie po mięso bogate w białko, a jednocześnie chude i lekkostrawne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na szczęście nie wszystkie rodzaje mięsa są tak obciążające dla organizmu. Przykładowo, w przypadku drobiu i ryb nie odnotowano szkodliwego wpływu metabolitów jelitowych. Wśród dostępnych opcji szczególnie wyróżnia się jednak gęsina, którą polecają kardiolodzy ze względu na wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Co znajdziemy w gęsinie?
Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przeprowadzili badania, które wykazały, że gęsina charakteryzuje się korzystnym składem kwasów tłuszczowych, z ponad 70 proc. udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Mięso gęsi zawiera około 23 proc. białka, w tym wszystkie aminokwasy egzogenne oraz jest źródłem witamin z grupy B, witamin A i E, a także minerałów takich jak potas, fosfor, magnez, żelazo i cynk. Gęsie sadło, bogate w kwas oleinowy, wykazuje właściwości prozdrowotne, w tym łagodzenie bólów reumatycznych i stanów zapalnych.
Gęsina to:
Bogactwo minerałów: Gęsina dostarcza cennych składników mineralnych, takich jak żelazo, cynk, magnez i potas, a także witamin A, C, E oraz z grupy B. Wspierają one nie tylko pracę serca, ale także układu nerwowego.
Zdrowy tłuszcz: Gęsina jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL i wspierają pracę serca. Co istotne, tłuszcze w gęsinie mają niską temperaturę topnienia, co sprawia, że są lekkostrawne i dobrze przyswajalne przez organizm. Ponadto, gęsi smalec, często używany w kuchni, jest uznawany za zdrowszą alternatywę dla tłuszczów zwierzęcych, takich jak smalec wieprzowy, właśnie dzięki wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (podobnych do tych w oliwie z oliwek). Gęsina ma też znacznie korzystniejszy profil tłuszczowy w porównaniu z innymi tłustymi mięsami, co czyni ją zdrowszym wyborem w diecie.
Przyswajalne białko: Mięso gęsi dostarcza wysokiej jakości białka, które są niezbędne do regeneracji tkanek, w tym mięśnia sercowego.
Potencjał przeciwzapalny: Gęsi tłuszcz wykazuje właściwości przeciwzapalne dzięki odpowiedniej proporcji kwasów omega-3 i omega-6, a także wysokim stężeniu antyoksydantów. Naturalne metody hodowli gęsi sprawiają, że ich mięso jest zdrowsze i wolne od sztucznych dodatków, co czyni je doskonałym elementem zrównoważonej diety.
Gęsina zamiast czerwonego mięsa
Choć gęsina przez lata była wypierana przez bardziej dostępnego kurczaka czy indyka, warto wrócić do tradycyjnych przepisów i włączyć ją do jadłospisu. Dla osób, które nie wyobrażają sobie diety bezmięsnej, stanowi doskonałą alternatywę dla przetworzonego i czerwonego mięsa.
Oczywiście, kluczowe są tu umiar i zbilansowana dieta oparta na warzywach, owocach oraz produktach pełnoziarnistych. Gęsina może być jednak cennym dodatkiem, szczególnie dla tych, którzy chcą dbać o zdrowie serca i jednocześnie cieszyć się smakiem ulubionego mięsa.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl