Badania trwały 85 lat. Oto, co najbardziej daje nam szczęście
Badacze odkryli sekret szczęścia i długowieczności. "Mogło by się wydawać, że na poczucie szczęścia najistotniej wpłynie satysfakcjonująca kariera zawodowa, pieniądze, aktywność fizyczna czy zdrowa dieta. Są one oczywiście ważne, jednak nie najważniejsze" - pisze lekarz Bartosz Fiałek wskazując na zaskakujące wyniki badań.
09.12.2024 | aktual.: 09.12.2024 14:10
Poczucie szczęścia daje uśmiech przyjaciela
Potrzeba kontaktów społecznych jest wrodzoną częścią ludzkiej natury, ponieważ kojarzymy przynależność i akceptację z poczuciem bezpieczeństwa. Dobre samopoczucie wynikające ze spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną jest prawdziwą nagrodą, jeśli chodzi o neurobiologię.
Otrzymanie nagrody społecznej, takiej jak np. uśmiech przyjaciela, uwalnia hormony, takie jak dopamina, wywołujące poczucie szczęścia i radości. Neurony uwalniające dopaminę są aktywowane w coraz większych ilościach w mózgu, co ułatwia naszą zdolność uczenia się i tworzenia wspomnień poprzez wzmacnianie pozytywnych połączeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uwalnianie dopaminy podczas pozytywnych kontaktów społecznych nie tylko jest przyjemne, ale także zachęca mózg do ciągłego uczenia się, zapamiętywania. Nawet przywołanie wspomnień z tych pozytywnych interakcji wystarczy, aby aktywować ośrodek nagrody w mózgu.
Fiałek: Pozytywne relacje społeczne sprawiają, że jesteśmy zdrowsi
O tym, jak kontakty społeczne wpływają na nasze szczęście napisał na platformie X lekarz Bartosz Fiałek. Znany specjalista reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej, w swoich mediach społecznościowych porusza rozmaite zagadnienia zdrowotne. Tym razem zajął się relacjami społecznymi, które naukowcy zidentyfikowali jako najważniejszy czynnik szczęśliwego i zdrowego życia.
"Znamy najważniejszy czynnik wpływający na poczucie szczęścia. The Harvard Study of Adult Development to najdłuższe badanie obserwacyjne dotyczące szczęścia. Analizę rozpoczęto w 1938 roku, a na początku ubiegłego roku, po 85 latach obserwacji, opublikowano jej wyniki, bazując na ocenie 724 uczestników ze wszystkich stron świata" - napisał specjalista.
"Mogło by się wydawać, że na poczucie szczęścia najistotniej wpłynie satysfakcjonująca kariera zawodowa, pieniądze, aktywność fizyczna czy zdrowa dieta. Są one oczywiście ważne, jednak nie najważniejsze" - dodał.
"Okazało się, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na poczucie szczęścia są pozytywne relacje społeczne. To właśnie one sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i żyjemy dłużej" - podkreślił Bartosz Fiałek.
To nie pierwsze doniesienia na ten temat. Eksperci podkreślają, że gdy skupimy się na relacjach z ludźmi i kontakty społeczne staną się kluczową częścią naszego stylu życia, przyniesie nam to wiele korzyści zdrowotnych. Liczne badania wskazują na pozytywny wpływ takiej postawy na ogólny dobrostan w grupach utrzymujących kontakty społeczne w porównaniu z grupami społecznie izolowanymi, niezależnie od wieku, płci i początkowego stanu zdrowia.
Samotność i izolacja oznaczają stres i zmiany w mózgu
Potwierdzają to badania opublikowane przez naukowców z Rutgers University dotyczące więzi społecznych i izolacji społecznej. Ich wyniki wskazują, że dłuższe okresy izolacji wiążą się ze zwiększonym stresem i związanymi z nim zmianami w strukturze mózgu.
Ta zwiększona reakcja na stres jest również powiązana z krótko- i długotrwałymi dysfunkcjami osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), która pomaga regulować autonomiczny układ nerwowy, układ odpornościowy i różne inne szlaki funkcjonalne.
Badania pokazały, że te zmiany w osi HPA są podobne do tych, które występują w przypadku zdarzeń niepożądanych na wczesnym etapie życia, o których wiadomo, że wpływają na regulację społeczną i emocjonalną oraz przetwarzanie nagród przez całe życie.
Z szacunków wynika, że samotność dotyka od jednej trzeciej do znacznie powyżej połowy ludzi w społeczeństwach uprzemysłowionych. Sieć kontaktów społecznych zapewnia wiele ochronnych skutków dla naszego zdrowia i o 50 proc. zwiększa szanse na długie życie. Sama samotność wiąże się z wyraźnym szkodliwym wpływem zdrowotnym na sen oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.
Naukowcy szacują, że posiadanie silnych i bezpiecznych relacji z ludźmi nie tylko zwiększa nasze szczęście, ale także podniesie o połowę szanse na długie życie. Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o tę sferę naszego życia.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl