Energia i witalnośćFinlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie. Tyle średnio żyją Finowie

Finlandia to najszczęśliwszy kraj na świecie. Tyle średnio żyją Finowie

Mieszkańcy Finlandii żyją średnio 82,09 lata, biorąc pod uwagę obie płcie. W podziale na kobiety i mężczyzn o wiele lepiej wypadają panie - z wynikiem 83,90 (lat), nieco gorzej zaś panowie - z wynikiem 80,21 (lat). Jakie czynniki wpływają na tak długie życie mieszkańców tego kraju?

Finowie chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu.
Finowie chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Roberto Moiola

29.11.2024 16:36

Kilka słów o Finlandii, najszczęśliwszym kraju na Ziemi

Finlandia to kraj położony w Europie Północnej, często mylnie zaliczany jest do Skandynawii. Tymczasem Skandynawia to w rzeczywistości Szwecja, Dania i Norwegia. Finlandia ma jednak coś wspólnego z tymi państwami - wszystkie są krajami nordyckimi, ponieważ wraz z państwami skandynawskimi, Islandią, Grenlandią, Wyspami Owczymi i Wyspami Alandzkimi należą do tzw. Rady Nordyckiej (ang. Nordic Council, czyli organizacji mającej na celu współpracę parlamentów oraz rządów nordyckich krajów i ich terytoriów autonomicznych).

Ten nordycki kraj od lat zwycięża w rankingu najszczęśliwszych krajów na świecie (na podstawie raportu World Happiness Report), co oznacza, że jego mieszkańcy wyróżniają się wysokim poziomem zadowolenia z życia. Czy to właśnie poczucie szczęścia sprawia, że mieszkańcy Finlandii tak długo żyją?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

System zdrowia

Finowie zobowiązani są do płacenia bardzo wysokich podatków, jednak w zamian za to otrzymują doskonały pakiet świadczeń socjalnych. Jednym z elementów tego pakietu jest świetnie działający system zdrowia. Opieka zdrowotna jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, bez dodatkowych opłat. Oferuje wykwalifikowanych specjalistów, dostęp do profesjonalnych badań, miejsca w placówkach medycznych i brak kolejek do specjalistów. Dzięki temu obywatele mogą nie tylko podjąć skuteczne leczenie, ale również zapobiegać rozwijaniu się chorób, wykonując na czas profilaktyczne badania.

Zdrowie i bezpieczeństwo matek

Finlandia może poszczycić się jednym z najniższych wskaźników śmiertelności matek. Jest to jeden z najbardziej znaczących sukcesów Finlandii, który można postrzegać jako wskaźnik zdrowia kraju i ogólnej jakości życia. Finlandia oferuje świeżo upieczonym matkom pakiety macierzyńskie, które obejmują niezbędne suplementy, nawet łóżko dla dziecka, jak też bezpłatne wizyty w klinice i usługi socjalne przed i po ciąży.

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (niewyjaśniona śmierć pozornie zdrowego dziecka podczas snu), jest niezwykle rzadki w Finlandii: w 2015 r. w Finlandii odnotowano tylko sześć zgonów z tego powodu. Część zasługi za to należy przypisać interwencjom w postaci doradzania rodzicom, aby unikali spania z dzieckiem w tym samym łóżku.

System edukacji

Z podatków finansowana jest również edukacja, dzięki czemu Finlandia może zapewnić swoim mieszkańcom bezpłatną edukację. Poziom edukacji jest w tym kraju na wysokim poziomie, dzięki czemu zwiększa się szansa na zdobycie dobrze płatnej pracy. Zarobki na odpowiednim poziomie pozwalają na prowadzenie komfortowego życia. Wykształcenie ma wpływ na wyższą świadomość w kwestii dbania o zdrowie, diety, potrzebę aktywności fizycznej i właściwych nawyków.

Wolni od nałogów

Finowie cenią sobie własne zdrowie, dlatego starają się prowadzić życie wolne od nałogów. Na niskie spożycie alkoholu wpływa cena, jaką trzeba zapłacić za alkohol. Mocne napoje alkoholowe dostępne są jedynie w specjalnych sklepach alkoholowych, kontrolowanych przez fiński rząd. Tylko łagodniejsze trunki można kupić w supermarketach i sklepach spożywczych.

W kwestii palenia tytoniu rząd stara się zrobić wszystko, by je systematycznie zmniejszać. W latach 2000–2014 liczba dorosłych używających tytoniu w Finlandii spadła o 8 procent. Oprócz zakazu palenia w miejscach publicznych i regulacji sprzedaży, Finlandia ma nadzieję całkowicie zakazać tytoniu do 2040 roku. Rzucenie palenia i ograniczanie spożycia alkoholu w znacznym stopniu wydłuża życie.

Jest bezpiecznie

Nie bez powodu Finlandię uznaje się jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. W tym nordyckim państwie nawet małe dzieci chodzą samodzielnie do szkoły, ponieważ ich rodzice nie obawiają się przestępczości. Nawet w większych miastach, takich jak Helsinki czy Tampere, wskaźniki przestępczości są niewielkie. Mieszkańcy zostawiają na ulicy rowery bez zapięcia specjalnymi blokadami zabezpieczającymi przed kradzieżą, a w wielu domostwach nie zamyka się drzwi na klucz. W takim kraju można czuć się spokojnie, co wpływa na komfort psychiczny.

Czyste powietrze

Warto zaznaczyć jeszcze jedną, ważną kwestię w kontekście długowieczności. Finlandia wyróżnia się wyjątkowo świeżym powietrzem. Jakość powietrza w tym kraju jest wręcz nieskazitelna, co sprawia, że mieszkańcy, chętnie spędzający czas na świeżym powietrzu, nie są narażeni na niebezpieczne choroby związane z jego zanieczyszczeniem. Piękne, fińskie krajobrazy zachęcają do spacerowania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy na nartach. Tym bardziej, że w kraju jest kilka parków narodowych, a także ośrodków narciarskich idealnych do uprawiania zimowych sportów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

aktywność fizycznaopieka zdrowotnazdrowe nawyki
Wybrane dla Ciebie