Badał najdłużej żyjących ludzi. Mówi, co stosują
W świecie, w którym coraz więcej osób szuka sposobów na wydłużenie życia, dr Darshan Shah, specjalista ds. zdrowia i dyrektor medyczny w Next Health, twierdzi, że klucz do długowieczności może tkwić w jednym prostym wyborze - odpowiedniej diecie.
02.01.2025 | aktual.: 02.01.2025 14:14
Klucz do długowieczności
Badania dr Shah dotyczące najdłużej żyjących pacjentów wykazują wspólny mianownik: sposób odżywiania bogaty w produkty przeciwzapalne.
Ekspert zwraca uwagę, że wielu jego pacjentów w wieku 80 i 90 lat wprowadziło do swojego życia cztery kluczowe elementy: regularną aktywność fizyczną, unikanie szkodliwych nawyków, promowanie dobrych praktyk oraz - co najważniejsze - odpowiednią dietę.
Co więc jedzą osoby, które cieszą się długim i zdrowym życiem? Dieta przeciwzapalna, którą poleca dr Shah, składa się głównie z:
- pełnowartościowych produktów roślinnych: soczewicy, fasoli, orzechów, zielonych warzyw,
- zdrowych tłuszczów: takich jak oliwa z oliwek czy awokado,
- pokarmów bogatych w omega-3: orzechów włoskich i tłustych ryb, takich jak łosoś czy makrela.
Czego unikać?
Według dr. Shaha największym wrogiem zdrowia są produkty ultraprzetworzone. Są to artykuły spożywcze, które przeszły wiele etapów przemysłowego przetwarzania i zawierają liczne sztuczne dodatki, takie jak konserwanty, barwniki, słodziki czy emulgatory. Do takich produktów należą między innymi:
- białe pieczywo,
- płatki śniadaniowe,
- chipsy,
- sosy przemysłowe.
Dr Shah podkreśla, że unikanie takich składników w diecie, to jeden z kluczowych kroków w kierunku długiego i zdrowego życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ruch to zdrowie, ale w umiarkowanym wydaniu
Zdrowa dieta to nie wszystko. Dr Shah zaznacza, że aktywność fizyczna również odgrywa istotną rolę w długowieczności jego pacjentów. Co ciekawe, osoby te wybierają głównie niskointensywne formy ruchu, takie jak:
- ogrodnictwo,
- jazda na rowerze,
- spacerowanie.
To pokazuje, że nie trzeba forsować organizmu codziennymi wizytami na siłowni - umiarkowana, regularna aktywność wystarczy, by wpłynąć pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.
Proste zasady, ogromne efekty
"Chociaż te wskazówki mogą wydawać się zbyt proste, by były skuteczne, mogę zapewnić, że żadna technologia ani suplement nie może się równać z efektem, jaki daje konsekwentne stosowanie tych zasad" - mówi dr Shah.
Historia najdłużej żyjących pacjentów dr. Shaha przypomina nam, że długowieczność nie wymaga skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy zwrócić uwagę na to, co jemy i jak prowadzimy nasze życie codzienne, by zwiększyć swoje szanse na zdrową i szczęśliwą starość.