Wzmacnia serce i koi nerwy. Strażnik zdrowia, sprzymierzeniec długiego życia

Tropikalny klimat to raj dla egzotycznych owoców o najbardziej niezwykłych kolorach, kształtach, smaku, ale i właściwościach prozdrowotnych. Do nich należy owoc o osobliwym kształcie nasuwającym na myśl eksplozję planety. W Polsce nie tylko jego smak, ale i sama nazwa są praktycznie nieznane.

Owoc hala
Owoc hala
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | rprisarn
Karolina Rozmus

05.12.2024 13:12

Hala, czyli pandan połaciowy

Pandan połaciowy, hala czy pochutnik pachnący to rosnące w Malezji, na wyspach Pacyfiku i we wschodniej Australii drzewo. Występuje również na Hawajach, gdzie nazywa się je Tahitian Screwpine. Jego zebrane w kulę, przypominające ananasa, małe owoce spożywa się na surowo, są gotowane, a nawet stosowane do zagęszczania potraw. Mają również liczne właściwości prozdrowotne.

W tradycyjnej medycynie naturalnej wysp Pacyfiku oraz Azji Południowej i Południowo-Wschodniej wykorzystuje się nie tylko owoce hala, ale wszystkie części drzewa. Ajurweda zaleca używanie liści rośliny do leczenia ospy, trądu oraz na świąd, po sproszkowaniu stosuje się je, by przyspieszyć gojenie ran. Malezyjczycy pijają napar przygotowany na bazie proszku na zatrucia pokarmowe. Z kolei napar ze świeżych liści oraz suszonego korzenia ma działać moczopędnie, wzmacniać serce i koić nerwy. Co ciekawe, zarówno długie, sztywne, mieczowate liście pochutnika, jak i jego korzenie są uznawane zarówno za afrodyzjak, jak i lek na zaburzenia erekcji.

Liście wykorzystuje się też w kuchni tajskiej, filipińskiej, malezyjskiej, wietnamskiej, czy indyjskiej z uwagi na ich orzechowy posmak. Na bazie liści robi się także pastę, która służy do barwienia dań na zielono.

Eksplozja długowieczności 

Same owoce również znalazły zastosowanie w tradycyjnej medycynie i nie ma w tym nic dziwnego. Współczesne badania wskazują, że owoce pochutnika są źródłem beta-karotenu, należącego do karotenoidów barwnika roślinnego, o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Chroni przed stresem oksydacyjnym, zwalcza wolne rodniki w organizmie, a tym samym promuje zdrowie i długowieczność.

Z uwagi na obecność błonnika owoce hala poprawiają trawienie oraz mogą wpływać pozytywnie na mikrobiom jelitowy, którego homeostaza jest kluczowa dla funkcjonowania całego organizmu. Te niezwykłe owoce mogą również przyspieszać pasaż jelitowy i zapobiegać napadom głodu, a tym samym wspierać utrzymanie prawidłowej wagi. Obecność owoców w diecie za sprawą wapnia i fosforu, a także żelaza i witaminy C pozytywnie wpływa na kości, chroni przed anemią, a także wspomaga układ odpornościowy organizmu.

Wybrane dla Ciebie