Najzdrowszy sok dla serca. Błyskawicznie zbije ciśnienie
Badania zlecone przez British Heart Foundation (BHF) wykazały, że codzienne spożywanie określonej ilości soku z buraków obniża wysokie ciśnienie krwi. Co więcej, taka terapia nie ma skutków ubocznych, które zdarzają się przy lekach.
04.12.2024 12:03
Sok z buraków remedium na nadciśnienie?
Eksperci z BHF zalecają włączenie soku z buraków do diety osób z nadciśnieniem. Jak zaznaczała Victoria Taylor, starszy dietetyk BHF, warto wprowadzić go do diety w stałej i relatywnie niewielkiej ilości, aby wywołać pozytywny skutek dla zdrowia.
"Efekt jest spowodowany wysokim poziomem związków zwanych azotanami, które występują w dużych ilościach w burakach oraz innych zielonych warzywach liściastych, takich jak jarmuż i kapusta" – wyjaśniono w komunikacie BHF.
Badania przeprowadzone na Queen Mary University of London pokazały, że osoby spożywające 250 ml soku z buraków dziennie osiągnęły normalne poziomy ciśnienia krwi pod koniec badania, zaczynając je z zawyżonym poziomem.
Eksperci z BHF podkreślają też, że wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawały serca czy udary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co poza burakami na ciśnienie?
Jeśli nie przepadasz za sokiem z buraków, lekarze i specjaliści od żywienia zaznaczają, że warto wprowadzić do diety inne warzywa i owoce bogate w azotany, takie jak szpinak, seler, jarmuż, banany czy truskawki. Dostarczają one również potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Firma Holland & Barrett, popularyzująca zdrowe odżywianie i zajmująca się sprzedażą zdrowej, ekologicznej i organicznej żywności, ostrzega jednak, że spożywanie zbyt dużej ilości soku z buraków może być niebezpieczne dla osób, które już mają niskie ciśnienie krwi.
Co więcej, specjaliści od żywienia z H&B sugerują, że taki napój można przygotować samodzielnie w domu: wystarczy podpiec pokrojone buraki przez około godzinę, a następnie je zblendować i przecedzić. Dla smaku można dodać miód, syrop z agawy, imbir lub limonkę.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl