To dlatego Grecy są szczęśliwi i żyją długo. Dr Simopoulos dzieli się swoimi badaniami
Dr Artemis Simopoulos dzieli się swoim 68-letnim doświadczeniem w badaniach nad dietą i jej wpływem na zdrowie. Zdradza jaki sposób odżywiania wspiera organizm i zapobiega chorobom przewlekłym. Te drobne zmiany mogą całkowicie odmienić twoje życie.
Tradycyjne smaki Grecji
Dr Artemis Simopoulos, uznana ekspertka w dziedzinie żywienia oraz założycielka i prezeska Centrum Genetyki, Żywienia i Zdrowia w Waszyngtonie, od lat zajmuje się badaniem wpływu diety na zdrowie i długowieczność. Obserwacjami ze swojego bogatego doświadczenia naukowego i osobistego podzieliła się w rozmowie z "Business Insider".
Kobieta dorastała w Kalamacie, na południowo-zachodnim krańcu Peloponezu. Miała łatwy dostęp do świeżych produktów. Na stole zawsze były warzywa, owoce i ryby z Zatoki Messeńskiej. W latach 40. i 50. brakowało lodówek poza miastami. Grecy uzupełniali, więc jedzenie konserwami rybnymi z Norwegii, takimi jak śledź i dorsz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryby bogate w kwasy omega-3
Mięso jadło się rzadko. Podstawą posiłków była ciecierzyca, fasola czarnooka i fasola północna. Często spożywano chleb na zakwasie z sosem tzatziki. Ludzie polowali też na dzikie ptaki bogate w żelazo. Dzięki temu wspierali zdrową produkcję hemoglobiny. Popularne były przekąski, takie jak marynowana fasola łubinowa z solą.
Szok kulturowy
Ekspertka powiedziała, że wyjazd na studia do Ameryki był dla niej szokiem: "Kiedy przyjechałam do Nowego Jorku na studia, śnieg nie był jedyną rzeczą, która była nowa, puszysta i jasnobiała. Odkryłam, że biała mąka była wszędzie w amerykańskiej diecie. Ciasteczka z kawałkami czekolady, kurczak à la king i chleb, który smakował mi jak bawełna. Nie byłam do tego przyzwyczajona i było to trudne do przystosowania".
Podczas studiów medycznych w Bostonie dr Simopoulos miała już znacznie łatwiejszy dostęp do świeżych, dobrej jakości produktów. W pobliżu jej mieszkania znajdowało się wiele greckich targów, a dzięki własnej małej kuchni mogła samodzielnie przygotowywać posiłki.
Omega-3 w diecie
Ekspertka podkreśla, że oprócz diety greckiej, zdrowie i długowieczność wspierają też diety oparte na lokalnych produktach, jak nasiona chia w Ameryce Południowej czy liściaste warzywa w Chinach. Łączy je nacisk na świeże warzywa, rośliny strączkowe, niewielkie ilości mięsa, tłuste ryby i orzechy, bogate w białko i omega-3.
Według ekspertki kluczowe jest też wykluczenie z diety żywności wysoko przetworzonej: - Uważam, że to kwestia braku równowagi, dodawania oleju, cukru i białej mąki do wszystkiego, co jemy, leży u podstaw współczesnej epidemii chorób przewlekłych w USA. Winna jest nasza przetworzona żywność - skomentowała.
Dr Simopoulos zaleca gotowanie fasoli kilka razy w tygodniu oraz podjadanie orzechów i nasion zamiast przetworzonej żywności. Poleca też prosty trik kulinarny: mieszankę masła lub oleju rzepakowego z oliwą z oliwek extra virgin (1:1), która świetnie sprawdza się jako zdrowa pasta i poprawia właściwości odżywcze potraw.
Swoje przepisy i porady zawarła w książce o diecie omega-3 oraz w darmowej publikacji "The Healthiest Diet for You: Scientific Aspects".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl