Tajny składnik długowiecznych Japończyków. Od dziecka to jedzą
Michiko Tomioka to japońska dietetyczka, która zdradza tajemnicę zdrowej kuchni długowiecznych mieszkańców swojego kraju. Sekretny składnik Japończyków to wodorosty, które jedzą przez całe życie. Mają do dyspozycji aż 1500 odmian tej rośliny.
18.12.2024 13:33
Tysiące rodzaje wodorostów, wiele smaków i tekstur
Oceany w Japonii i wokół niej zawierają około 1500 rodzajów wodorostów, które od dawna są podstawą kuchni japońskiej. W zależności od regionu i klimatu można znaleźć wiele różnych smaków i tekstur tego wartościowego składnika codziennego menu Japończyków.
Pochodząca z tego kraju dietetyczka Michiko Tomioka zdradza, że wodorosty są dla niej jedną z najbardziej nostalgicznych potraw - od małego jadła je codziennie.
"Moja zmarła mama była ich wielką fanką. Mówiła, że oprócz tego, że są smacznym i wszechstronnym składnikiem wielu potraw, wodorosty pomagają jej zachować zdrowe i mocne włosy. Mój dziadek zawsze miał pod ręką jakieś ciągnące się cukierki kombu i dawał mi je jako smakołyk, kiedy się z nim widziałam " - wspominała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najbardziej żywiołowi i silni starsi ludzie w jej życiu, ciotka, która w styczniu skończy 100 lat i teściowie, którzy mają 95 i 88 lat, są fanami codziennej miski zupy miso z wodorostami wakame.
"Moja pierwsza nauczycielka gotowania nadal uczy w wieku 86 lat. Większość jej przepisów zawiera jakiś rodzaj wodorostów. Zawsze będę mieć w spiżarni co najmniej sześć moich priorytetowych wodorostów: kombu, wakame, nori, hijiki, kanten i aonori. Dodatkowy plus, jeśli uda mi się zdobyć trochę czerwonych wodorostów tosaka" - zdradziła dietetyczka.
Wodorosty to pokarm, który warto jeść przez całe życie. Oto powody
Ekspertka wspomina, że kiedy po raz pierwszy przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w 1994 roku, wodorosty, podobnie jak tofu i matcha, były trudno dostępne. "Nasz bagaż był wypełniony suszonym kombu lub wakame, kiedykolwiek wracaliśmy z wizyty w Japonii. Teraz mogę znaleźć wszystko, czego potrzebuję, w lokalnym azjatyckim markecie lub nawet w supermarketach ze zdrową żywnością" - powiedziała.
Wodorosty są wygodne i łatwe do dodania do wielu codziennych dań. Większość z nich nadaje się do długotrwałego przechowywania, często wymagają niewielkiego lub żadnego przygotowania. "Sprawiają, że czuję się zdrowsza i przenoszą mnie do oceanicznej przystani. Dlatego uwielbiam jeść je codziennie" - przyznała.
"Muszę je tylko namoczyć przez około 10 minut, wytrzeć ręcznikiem papierowym, owinąć (na przykład w przypadku ręcznie zwijanego sushi) lub posypać płatkami. Mają pyszny smak umami i wzmacniają inne składniki bez konieczności dodawania dodatkowej soli, słodzika lub tłuszczu" - podpowiedziała ekspertka.
Wodorosty są bogate w składniki odżywcze. Chociaż różnią się w zależności od rodzaju, stwierdzono, że roślina ta zawiera dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, który może pomóc w trawieniu, kontrolowaniu wagi i ogólnym zdrowiu jelit.
Zawierają żelazo, jod, potas, wapń, magnez i polifenole — naturalnie występujące w roślinach związki, które mogą pomóc w walce ze stanami zapalnymi i chorobami oraz kontrolować poziom cukru we krwi.
Są źródłem wszystkich dziewięciu aminokwasów i kwasów tłuszczowych omega-3. Te ostatnie w szczególności pomagają w poprawie zdrowia serca i wzroście komórek. Wodorosty są ważnym źródłem białka roślinnego.
Wodorosty są przyjazne dla środowiska. Wymagają mało lub w ogóle ziemi, paliwa lub pestycydów, naturalnie występują w oceanach i mogą pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla.
Świetnie nadają się do przygotowywania wegańskich i koszernych dań dla rodziny i przyjaciół. "Gdybym na przykład chciała zastąpić żelatynę w kuchni, użyłabym wodorostów kanten" - powiedziała Michiko Tomioka.
"Używam ich niemal do wszystkiego. Przygotowuję swoją popisową zdrową zupę miso z bulionem dashi, suszonymi grzybami shiitake, tofu, sezonowymi warzywami, kombu i wodorostami wakame. Hijiki i wodorosty arame to główne składniki mojej ohitashi (sałatki warzywnej gotowanej na parze). Kiedy gotuję suchy makaron, zawsze dodaję wakame lub hijiki na końcu" - zdradziła dietetyczka.
Jej typowe śniadanie to ryż wieloziarnisty zawinięty w wodorosty, natto (fermentowana soja), nukazuke (marynowane warzywa) z płatkami wodorostów nori.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
**Masz newsa, zdjęcie lub filmik?** Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl