Energia i witalnośćDlaczego Japończycy żyją najdłużej? Przestrzegają 5 zasad

Dlaczego Japończycy żyją najdłużej? Przestrzegają 5 zasad

Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni żyją średnio 84 lata, co sprawia, że Japonia zajmuje wysokie miejsce na liście krajów, w których żyje się najdłużej. Spory odsetek Japończyków przekracza nawet setny rok życia. Jaki jest sekret ich długowieczności?

Sekret długowieczności Japończyków
Sekret długowieczności Japończyków
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | @CarloA

28.11.2024 10:32

Co sprawia, że Japończycy żyją tak długo?

Naukowcy z całego świata prowadzą badania na temat długowieczności. Sposoby na wydłużenie życia to sekret, który chcieliby odkryć wszyscy. Ze względu na dane dotyczące długości życia mieszkańców Japonii, lekarze, dietetycy i psychologowie od lat analizują prowadzony przez mieszkańców tego kraju styl życia i sposób odżywiania.

Z prowadzonych badań wynika, że receptą na długie życie w doskonałej formie są szczególnie dwie rzeczy. Pierwsza z nich to właściwa dieta, zawierająca produkty bogate w antyoksydanty oraz flawonoidy. Druga zaś to niespieszny styl życia. Zdaniem ekspertów, te czynniki chronią mieszkańców przed chorobami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi. Przyjrzyjmy się najważniejszym sekretom długowieczności wśród Japończyków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po pierwsze: zdrowe odżywianie

Japońska dieta kojarzy nam się głównie ze spożywaniem sushi i oczywiście jest w tym dużo prawdy - sushi pochodzi właśnie z tych terenów. Jednak mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni nie opierają swojego menu jedynie o ryż i rybę - zawinięte w algi morskie. Odżywiają się zgodnie z zasadami dwóch najzdrowszych diet świata - diety śródziemnomorskiej i DASH. Ich posiłki bogate są w świeże warzywa, owoce, a także sporą ilość ryb i owoców morza. Rzadziej jadają mięso, unikają wysoko przetworzonych produktów, tłustych wędlin, kiełbas i produktów mlecznych z dużą zawartością tłuszczu.

Chętnie sięgają po ryż, tofu, soję, wodorosty i kiszonki. Zamiast pszennych makaronów wybierają makaron soba z gryki i makaron shirataki z warzyw korzeniowych. Oba rodzaje makaronów wyróżnia niski indeks glikemiczny, na który również zwracają uwagę Japończycy komponując swoje codzienne menu.

Ciekawostką jest także to, że tradycyjny, dobrze nam znany cukier w Japonii właściwie nie istnieje. W japońskiej kuchni do słodzenia wykorzystuje się trzcinę cukrową, uprawianą na własnych polach.

Po drugie: nieprzejadanie się

Właściwa dieta to podstawa długowieczności Japończyków. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, ile jedzą. Przede wszystkim unikają przejadania się, nie jedzą do syta, ponieważ chcą uniknąć nieprzyjemnego uczucia ciężkości. Starają się wypełniać żołądek w 80%, a posiłki podają na niewielkich talerzach, dzięki czemu nawet, gdy jest na nich "po brzegi", nie oznacza to sporej porcji. 

Japończycy przygotowują swoje posiłki w stylu "slow", czyli powoli i tak samo je jedzą. Jedzenie jest dla nich tak ważne, że w pełni oddają się tej czynności, nie spiesząc się.

Po trzecie: filozofia życia

Na długie życie w dobrym zdrowiu ma również wpływ japońska filozofia życia – "ikigai". Termin "ikigai" pochodzi od słów "iki" - żyć i "gai"- powód, czyli w dosłownym tłumaczeniu to "powód do życia". Filozofia zawiera rady i zalecenia jak należy żyć, by zachować zdrowie i uzyskać wewnętrzną równowagę. 

Hector García i Francesc Miralles w swojej książce "Ikigai, tajemnica Japonii dotycząca długiego i szczęśliwego życia" wychwycili rady stuletnich mieszkańców z wioski Ogami dotyczące tego, jak żyć w zdrowiu, szczęściu i celebrować ikigai. "Celem jest zidentyfikowanie tego, w czym każdy z nas jest dobry, co sprawia nam przyjemność, gdy to wykonujemy, a także uświadamia nam, że dajemy coś światu. Kiedy to robimy, wzrasta poczucie własnej wartości, ponieważ czujemy, że nasza obecność na tym świecie jest uzasadniona. Szczęście jest konsekwencją" - mówi Miralles.

Kluczowe jest prowadzenie spokojnego życia, nie wykonywania niczego w pośpiechu, uważność i skupienie na tym, co robimy, docenianie bieżącej chwili. Filozofia zachęca do uśmiechu, kontaktu z naturą i utrzymywania relacji z bliskimi, podkreśla także jak ważne jest przebywanie w otoczeniu lojalnych przyjaciół.

"Ikigai" zaleca także codzienną porcję aktywności fizycznej, a nawet gimnastykę o umiarkowanej intensywności. Kolejna zasada tej filozofii mówi, by nie zamartwiać się rzeczami, na które nie mamy wpływu, a jak wiemy jest to cenna rada, która chroni nas przed rozpamiętywaniem niepowodzeń i rozkładaniem ich na czynniki pierwsze.  

Po czwarte: hobby i pasje

Japończycy wierzą, że aktywny człowiek jest szczęśliwy, dlatego z przyjemnością podejmują różne aktywności i szukają sobie zajęcia. Nie chodzi jednak o robienie czegokolwiek. Stawiają na aktywności, które wypełnią czas i dadzą satysfakcję. Realizują swoje hobby i pasje - szczególnie lubią takie aktywności, jak gra w szachy, układanie origami, z zapałem oddają się pielęgnacji ogrodów. Chętnie spędzają czas z rodziną i bliskimi.

Po piąte: aktywność fizyczna

Mieszkańcy Japonii chętnie spędzają czas na aktywnościach fizycznych. Niezależnie od wieku nie stronią od spacerów, a zamiast jazdy samochodem wybierają poruszanie się komunikacją miejską, do której trzeba dojść, przesiąść się, co wymaga więcej zaangażowania. Poza tym Japończycy dużo jeżdżą na rowerze.

Wybrane dla Ciebie