Szybko poczujesz ulgę i wzmocnisz wątrobę. Te produkty wspierają pracę narządu
Wątroba codziennie wykonuje ogrom pracy – usuwa toksyny, wspomaga trawienie i magazynuje witaminy. Jednak niezdrowy styl życia może osłabiać jej działanie. Wprowadzenie tych kilku nawyków pomoże ją wzmocnić.
31.12.2024 20:40
Zdrowa dieta
Dla zdrowia wątroby bardzo ważna jest dieta. Jak w "Parade" podkreśliła dr Jinan Banna: "Zdrowie wątroby zależy od ogólnego wzorca żywieniowego, a nie jednego konkretnego produktu". Dietetyczka zaleca skupić się na produktach bogatych w składniki odżywcze, takich jak owoce, warzywa, pełne ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
Uważa też, że dla wątroby szczególne znaczenie mają produkty bogate w złożone węglowodany. Dostarczają witamin i składników odżywczych, wspierających pracę tego organu i metabolizm. Stabilizują też poziom cukru we krwi i mogą redukować stany zapalne. Jak powiedziała, doskonałym źródłem złożonych węglowodanów jest fasola.
Pracę wątroby dobrze może wspierać także siemię lniane, które zawiera kwasy omega-3. Zmniejszają one tłuszcz wątrobowy i działają przeciwzapalnie. Dodatkowo siemię lniane jest bogate w polifenole – przeciwutleniacze wspomagające funkcje tego organu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dr Andy De Santis, specjalizujący się w opracowywaniu diet wspierających zdrowie wątroby, zaznacza: "Siemię lniane zawiera dużą ilość rozpuszczalnego błonnika, który ma wyjątkowe korzyści w obniżaniu poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Podwyższony poziom cukru i cholesterolu to czynniki ryzyka chorób wątroby i wielu innych schorzeń".
Andy De Santis przestrzega też przed nadmiernym spożyciem niektórych produktów: "Powinniśmy uważać na spożycie napojów słodzonych cukrem, a także na spożycie tłuszczów nasyconych, takich jak wysokotłuszczowe produkty mleczne, czerwone i przetworzone mięso".
Dr Banna dodaje do tego, że dla zdrowia wątroby nie jest dobra również żywność ultraprzetworzona.
Regularna aktywność fizyczna
Zdrowie wątroby wspiera także regularna aktywność fizyczna. Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób, takich jak niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Ćwiczenia ułatwiają też kontrolę masy ciała, poprawiają metabolizm i wspomagają wydalanie toksyn z organizmu. Poprawiają również krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu komórek wątroby.
Korzyści może przynieść umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacery, jazda na rowerze, pływanie czy jogging. Istotne są też ćwiczenia siłowe, które pomagają budować masę mięśniową i przyspieszają metabolizm.
Inne sposoby na wsparcie wątroby
Poza tym zdrowie wątroby może też wspomóc włączenie ziół do codziennej diety, zwłaszcza takich jak:
- Ostropest plamisty – jego główny składnik to sylimaryna, która działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Wspomaga regenerację komórek wątroby, wspiera jej detoksykację i pomaga w leczeniu chorób, takich jak stłuszczenie wątroby.
- Kurkuma – zawarta w niej kurkumina redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny. Wspiera też regenerację organu oraz odgrywa ważną rolę w profilaktyce i terapii chorób wątroby.
- Korzeń mniszka lekarskiego – tradycyjnie stosowany do wspierania detoksykacji i wzmacniania funkcji wątroby.
- Karczoch – dzięki cynarynie i sylimarynie wspiera produkcję żółci, poprawia trawienie i chroni komórki wątroby.
Warto pamiętać, że zioła nie zastępują jednak zrównoważonej diety. Wątroba potrzebuje różnorodnych witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania, a najlepszym źródłem tych składników jest urozmaicona dieta.
Zioła powinny być stosowane z umiarem, w odpowiednich dawkach i najlepiej po konsultacji z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych interakcji i skutków ubocznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl