Omijaj te produkty po 60. roku życia. Są zdrowsze alternatywy
Nieodpowiednia dieta może poważnie wpłynąć na zdrowie osób starszych. Dlatego po 60. roku życia należy bardzo świadomie wybierać to, co trafia na talerz. Niektóre produkty lepiej w ogóle wyeliminować z menu.
Puste kalorie
Ze względu na zmieniające się potrzeby organizmu oraz ryzyko związane z chorobami przewlekłymi po 60. roku życia lepiej zrezygnować z pustych kalorii, czyli produktów bogatych w cukier i tłuszcze trans, a pozbawionych wartości odżywczych. Ich nadmiar w diecie osłabia organizm, sprzyja przybieraniu na wadze oraz podnosi ryzyko cukrzycy i chorób serca.
Źródłem pustych kalorii są m.in. fast foody, słodycze, słone przekąski i słodzone napoje gazowane. Przetworzone przekąski i słodycze lepiej zastąpić warzywami, owocami, nasionami i orzechami. A zamiast słodzonych napojów lepiej wybierać wodę, herbatę ziołową, wodę z cytryną lub niesłodzone soki warzywne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wysokoprzetworzone produkty wpływają na organizm?
Przetworzone mięso
Jessica Cording, dietetyczka i coach zdrowia, opowiada się za ograniczeniem ilości przetworzonego mięsa w tej grupie wiekowej: "Istnieje wiele dowodów, które łączą nawet umiarkowane spożycie przetworzonego mięsa, takiego jak wędliny, bekon, kiełbasa, parówki, wędliny i wędzonki, ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów, chorób serca i innych problemów zdrowotnych. Jeśli, więc osoby po 60. roku życia jeszcze nie zaczęły ograniczać spożycia mięsa, to jest dobry moment, aby to zrobić".
Czym zastąpić przetworzone mięso? Dobrze sprawdzi się pieczone lub gotowane chude mięso drobiowe, takie jak kurczak czy indyk. Wartościowego białka dostarczają też ryby i owoce morza. Doskonałymi źródłami białka roślinnego są też rośliny strączkowe.
Surowe lub niepasteryzowane produkty spożywcze
Osoby starsze mają zwykle osłabiony układ odpornościowy, co sprawia, że są bardziej podatne na infekcje. Spożywanie surowych lub niepasteryzowanych produktów spożywczych zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych, takich jak salmonella czy listerioza.
Lepiej unikać produktów, takich jak surowe mleko, jaja, mięso, czy niepasteryzowane sery i wybierać bezpieczne alternatywy – pasteryzowane mleko i sery, gotowane jaja, mięso poddane obróbce termicznej, czy wędzone, pieczone lub gotowane ryby.
Nadmiar soli
Seniorzy powinni też ograniczyć spożycie soli i unikać przetworzonej żywności bogatej w sód. Nadmiar sodu może prowadzić do nadciśnienia i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dr Bartek Kulczyński, zarejestrowany dietetyk, w jednym ze swoich filmów na YouTube proponuje zastąpić sól ziołami i przyprawami, takimi jak czosnek, cebula czy papryka.
Grejpfrut
Osoby po 60. roku życia, które przyjmują leki, powinny unikać grejpfrutów. Ich składniki mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami, często stosowanymi w tej grupie wiekowej. Przykłady leków, które mogą wchodzić w interakcje z grejpfrutem, to leki na nadciśnienie, leki przeciwzakrzepowe, czy leki immunosupresyjne.
Czym zastąpić sok z grejpfruta? Dobrą alternatywą może być sok z granatu, jagód, żurawiny, czy pomidorów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl