Najzdrowsza zupa świata. Jej sekretem jest jeden składnik
Nara to dietetyczka pochodząca z Japonii, która promuje tradycyjną dietę Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje jeden produkt - zupa miso uważana za najzdrowszą zupę świata. To w niej znajdziemy składnik o licznych działaniach prozdrowotnych.
Niepozorny składnik japońskiej diety
Nara promuje tradycyjny japoński styl żywienia. Podkreśla, że wielu członków jej rodziny, w tym 99-letnia ciotka (która wkrótce ma osiągnąć 100 lat), a także teściowie (95 i 88 lat), przypisują swoje zdrowie i energię codziennemu spożywaniu miso z wodorostami wakame.
Nara mówi, że w jej kuchni zawsze znajduje się sześć podstawowych rodzajów alg morskich:
- kombu - używane jako baza do bulionów (dashi),
- wakame - popularne w zupach i sałatkach,
- nori - często spotykane w sushi i jako przekąska,
- hijiki - bogate w żelazo, często dodawane do dań z warzywami,
- kanten - używane w deserach, jako roślinna alternatywa dla żelatyny,
- Aonori - suszone płatki dodawane do dań takich jak okonomiyaki.
Dodatkowo, Nara wspomina o czerwonych algach tosaka jako bonusie, gdy uda jej się je zdobyć.
Co na to badania?
Badania ujawniają, że Nara ma rację co do korzyści zdrowotnych wodorostów. Według Harvard's The Nutrition Source są one bogate w polisacharydy, które działają jak błonnik pokarmowy i wspomagają zdrowie jelit.
Zawierają także składniki zapobiegające chorobom, w tym polifenole, karotenoidy i kwasy tłuszczowe DHA i EPA. Co więcej, wodorosty są niskokaloryczne ze względu na wysoką zawartość błonnika i wody.
W algach znajdziemy mnóstwo minerałów, w tym jod, potas, żelazo oraz magnez. Badania wykazały, że dieta bogata w wodorosty zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z jakiejkolwiek przyczyny.
Alginian i beta-glukan zawarte w algach mogą zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi i kontrolować apetyt poprzez spowolnienie trawienia. Sprzyjają też zdrowej wadze - tłumią głód i zmniejszają spożycie kalorii.