Ma 102 lata. Mówi, co zapewnia jej długie życie

Choć dawno przekroczyła setkę, sama robi zakupy, sprząta mieszkanie i korzysta z internetu. Hilda Jaffe mówi wprost, czemu zawdzięcza tę wyjątkową formę.

Hilda Jaffe
Hilda Jaffe
Źródło zdjęć: © Instagram
Katarzyna Prus

08.01.2025 14:08

Hilda Jaffe ma 102 lata i mieszka sama, w centrum Nowego Jorku. Mimo lat seniorka jest świetnym przykładem, że długowieczność nie musi wykluczać aktywności.

102-latka jest w świetnej formie i sama porusza się po mieście. Wsiada w autobus, by dojechać do lekarza lub na popołudniowy spektakl w Metropolitan Opera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sama robi też zakupy, chodząc na lokalny targ, a także świetnie radzi sobie z utrzymaniem domu: sprząta, pierze i zarządza swoimi finansami.

Bez problemu korzysta też z internetu. Z rodziną i przyjaciółmi kontaktuje się przez e-maila, WhatsApp, czy Zoom.

- Nigdy nie spodziewałam się, że będę miała 102 lata - przyznała seniorka, cytowana przez "Washington Post".

Prosty sekret długowieczności

Mimo pewnego zaskoczenia długowiecznością Jaffe ma na to swoje wytłumaczenie. Przypisuje to nie tylko genetyce, ale też szczęściu i ciągłemu działaniu - dokładnie w takiej kolejności.

Seniorka przyznaje, że jest pragmatyczna. Życie w pojedynkę jej odpowiada, dodała, ponieważ lubi być niezależna i robić wszystko po swojemu.

- Jeśli pojawia się problem, rozwiązuję go - mówi krótko Jaffe.

Amerykanka stawia także na zdrowe, pożywne posiłki. Co tydzień odwiedza swoją ulubioną lokalną restaurację, gdzie zamawia żytnie tosty i domowe frytki. Jest również wielką fanką jajek, które spożywa na różne sposoby.

Bycie aktywnym to jedna ze wspólnych cech długowiecznych mieszkańców tzw. niebieskich stref. Ważne, by utrzymywać w formie nie tylko ciało, ale i umysł, mieć w życiu cel i nie rezygnować z relacji społecznych. Takie podejście, obok zdrowej diety ma istotny wpływ na długie życie.

Potwierdza to także Sofiya Milman z Albert Einstein College of Medicine, która prowadzi badania nad długowiecznością.

- Jako grupa mają bardzo pozytywne nastawienie do życia - zaznacza badaczka cytowana przez Washington Post.

Wskazuje na konkretne czynniki, w tym optymizm, nadzieję, zdolność do adaptacji do zmieniających się okoliczności, relacje społeczne i aktywność fizyczną.

Wybrane dla Ciebie