Lekarze z pokolenia X robią tak każdego dnia. "Pomaga w dłuższym życiu"
Choć genetyka ma znaczący wpływ na długość życia, to codzienne wybory i nawyki są też istotne. Niektóre praktyki, potwierdzone badaniami, skutecznie wspierają zdrowie i długowieczność. Dlatego codziennie stosują je lekarze z pokolenia X.
04.01.2025 15:17
Spacery
"HuffPost" zapytał lekarzy generacji X – w wieku od 44 do 59 lat – oraz innych specjalistów medycznych, jakie działania wspierają długowieczność. Pracownicy służby zdrowia oparli odpowiedzi na te pytania na własnym doświadczeniu. Jednym z ważniejszych nawyków, który rekomendują, są regularne spacery.
- Chociaż takie aktywności, jak podnoszenie ciężarów czy bieganie są bardzo korzystne, ostatnie badania wskazują, że coś tak prostego jak regularne spacery, szczególnie u osób mniej aktywnych fizycznie, może pomóc w dłuższym życiu – powiedział dr Jeff Stanley, lekarz medycyny wewnętrznej i dyrektor medyczny Virta Health.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milica McDowell, certyfikowana fizjolog wysiłku fizycznego i wiceprezes ds. operacyjnych w Gait Happens podkreśliła, że spacery mogą poprawić równowagę hormonalną, uwalnianie dopaminy oraz wspierać zdrowy rytm snu. A to wszystko ma bezpośredni związek z długowiecznością. Zaznaczyła również, że już 2500-4000 kroków dziennie poprawia kondycję sercowo-naczyniową i zdrowie psychiczne, a ponad 7000 kroków obniża ryzyko chorób serca i śmiertelności.
7 godzin snu
Kolejnym kluczowym obszarem, na który wskazali specjaliści, jest sen. Dorosłym zaleca się co najmniej siedem godzin snu dziennie. Sen regeneruje organizm, naprawia mięśnie, usuwa toksyny i wspiera pamięć, co przyczynia się do dłuższego i zdrowszego życia.
- Uważamy, że organizm potrzebuje czasu, aby pozbyć się śmieci i produktów ubocznych, które powstają w ciągu dnia. I jest zaprojektowany, aby robić to regularnie – powiedział dr Neal Walia, specjalista medycyny snu z UCLA Health. Dodał też, że zły sen zwiększa śmiertelność i stres oksydacyjny.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom chroniczny brak snu pogarsza funkcje poznawcze, wiąże się z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą typu 2 oraz otyłością.
Mniej przetworzonej żywności
Dr Jeff Stanley radzi też ograniczyć przetworzoną żywność, szczególnie tę z dodatkiem cukru. Choć nie trzeba całkowicie rezygnować z cukru, jego redukcja może znacząco obniżyć ryzyko cukrzycy i chorób serca. Zaleca, więc wybierać pełnowartościowe produkty zamiast przetworzonych przekąsek z syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy.
- Wykazano, że zwiększone spożycie cukru, a w szczególności dodanego cukru w przetworzonej żywności i napojach, wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca, a nawet starzenia się na poziomie komórkowym – powiedział.
Mniej stresu
Dr Casey Kelley, specjalista medycyny integracyjnej zauważa, że długiemu życiu sprzyja też właściwe zarządzanie stresem. Przewlekły stres aktywuje reakcję "walki lub ucieczki", co osłabia odporność i zwiększa ryzyko chorób przewlekłych.
- Wiadomo, że przewlekły stres negatywnie wpływa na długowieczność, przyczyniając się do stanów zapalnych, problemów sercowo-naczyniowych i innych problemów zdrowotnych – wyjaśnia.
Żeby przeciwdziałać skutkom stresu, warto aktywować układ przywspółczulny, odpowiedzialny za odpoczynek organizmu i poprawę trawienia. Można to osiągnąć poprzez praktykowanie różnych technik relaksacyjnych, jak głębokie oddychanie.
Unikanie multitaskingu
Badania pokazują, że wielozadaniowość podnosi poziom stresu, ciśnienie krwi i tętno. Dr Jeff Stanley mówi, że rosnąca liczba dowodów wskazuje na to, że skupienie się na pojedynczych zadaniach wspiera koncentrację i funkcje poznawcze.
Zgadza się z tym Sarah Bullard, dyrektor psychologii w Gaylord Specialty Healthcare. Zauważa, że multitasking jest teraz społecznie oczekiwany i często utożsamiany z sukcesem. Jednak ma on swoje konsekwencje, gdyż ludzki mózg nie został stworzony do szybkiego przeskakiwania między zadaniami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl