Energia i witalnośćDlaczego Szwajcarzy żyją tak długo? Poznaj sekret długowieczności mieszkańców Szwajcarii

Dlaczego Szwajcarzy żyją tak długo? Poznaj sekret długowieczności mieszkańców Szwajcarii

Szwajcaria, kraj o stosunkowo niewielkiej powierzchni, ma do zaoferowania piękne krajobrazy, wysokie zarobki, dobrej jakości powietrze i doskonale funkcjonującą służbę zdrowia. To wszystko sprawia, że Szwajcarzy żyją średnio 84 lata. Jakie jeszcze czynniki decydują o tym, że obywatele Szwajcarii żyją tak długo?

Szwajcarzy wiodą długie i zdrowe życie
Szwajcarzy wiodą długie i zdrowe życie
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Szwajcaria – nie tylko piękna

Szwajcaria to górzysty kraj w Europie Zachodniej, nie posiadający dostępu do morza. Kraj ten ma wielu sąsiadów - od północy graniczy z Niemcami, od wschodu z Austrią i Liechtensteinem, od zachodu z Francją, zaś od południa z Włochami. Należy do najmniejszych państw w Europie – licząc długość z północy na południe jest to 220 km, zaś ze wschodu na zachód 350 km. 

Ten kraj nie wyróżnia się jedynie niewielką powierzchnią. Mieszkańcy Szwajcarii cenią sobie wysokie dochody, są dumni ze świetnie działającej służby zdrowia; ponieważ zarobki są wysokie, mieszkańcy mogą sobie pozwolić na dostanie życie. Szwajcarzy cieszą się długim życiem - średnio 84 lata i to nie tylko dlatego, że służba zdrowia działa u nich znakomicie. Jakie czynniki sprawiają, że obywatele Szwajcarii żyją tak długo?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rady na długowieczność od 109-latki

Dobrostan 

Każdy obywatel, który chce znaleźć miejsce pracy nie będzie miał z tym problemu, a dodatkowo otrzyma solidną wypłatę? Brzmi jak idylla? Praca i wynagrodzenie przekładają się na komfort życia. Dzięki temu, że można zapewnić sobie dostatnie życie, jesteśmy spokojni i szczęśliwi. Stać nas na sprawienie sobie przyjemności, podróże i zagraniczne wyjazdy, a także na dobrej jakości produkty żywnościowe, co na lepsze i dłuższe życie. Tak właśnie jest w Szwajcarii, która słynie z wysokich zarobków i niskiego bezrobocia. 

Poczucie bezpieczeństwa

Dobre samopoczucie i wysoki standard życia wiąże się także z poczuciem bezpieczeństwa. Nie chodzi tylko o stabilność na rynku pracy i sprawy materialne, ale również o sytuację polityczną. 

To niewielkie państwo zachowało neutralność w okresie burzliwych wydarzeń i wojen XX wieku. Bezpieczeństwo i spokój wpływają na zdrowsze i dłuższe życie.

Zdrowy styl życia

Mieszkańcy Szwajcarii dbają o prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularnie dostarczają organizmowi niezbędnej dawki ruchu, stawiają na ćwiczenia fizyczne, spacery i wędrówki po górach. Ważne jest dla nich również właściwe odżywianie, unikają produktów z dużą zawartością cukru i soli, żywności wysokoprzetworzonej, dzięki czemu dbają o zachowanie odpowiedniej masy ciała. Poza tym, stawiają na życie bez nałogów, jakim jest palenie papierosów. Okazjonalnie sięgają po alkohol.

Piękne otoczenie

Szwajcaria ceniona jest za piękne położenie. Na południu, południowym-zachodzie i na wschodzie znajdują się Alpy, najwyższe góry w Europie, zaś na północ od nich rozciąga się Wyżyna Szwajcarska. Na północnym zachodzie wyżynę ograniczają góry Jura. Wzdłuż północnej granicy z Niemcami niemal w całości płynie rzeka Ren, zaś część granicy z Austrią, Niemcami i Austrią przebiega przez Jezioro Bodeńskie.

Granicę z Francją częściowo stanowi jezioro Genewskie. Mając tak piękne tereny i zapierające dech w piersiach krajobrazy, mieszkańcy Szwajcarii nie przepuszczają okazji do korzystania z dobrodziejstw natury. Spędzają dużo czasu na powietrzu i aktywnym wypoczynku, co ma wpływ na długość ich życia. 

Dobra jakość powietrza

Szwajcaria oferuje nie tylko zachwycającą przyrodę, ale zapewnia swoim mieszkańcom bardzo dobrej jakości powietrze. Dzięki temu ludność tego kraju, która preferuje aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, nie jest narażona na oddychanie skażonym powietrzem. To jest nieoceniona korzyść, która ma pozytywne skutki w postaci poprawy stanu zdrowia.

Sprawdzona służba zdrowia

Ważnym elementem, wpływającym na długowieczność, jest kontrola stanu zdrowia i dostęp do opieki zdrowotnej. Mieszkańcy Szwajcarii mogą się pochwalić świetnie działającym systemem opieki zdrowotnej. Pacjenci bez problemu mogą dostać się do wybranego lekarza, nie ma problemu z wykonaniem regularnych badań kontrolnych. Dzięki nim, a także wczesnej diagnozie, można zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.

Mniej stresu

Zjawisko długowieczności mieszkańców kraju czekoladą płynącego starał się wyjaśnić Mathias Lerch, szef Swiss Laboratory for Urban Demography w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie. Porównanie umieralności w Szwajcarii i innych krajach Europy Zachodniej (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Szwecja, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Wielka Brytania) wskazuje, że Szwajcarzy rzeczywiście żyją zdecydowanie dłużej.

Zdaniem naukowca, mieszkańcy Szwajcarii są po prostu mniej zestresowani. Dzięki zmniejszeniu czynników generujących stres, wysokim dochodom, dostatniemu życiu, niskiemu bezrobociu, stabilnej sytuacji geopolitycznej oraz świetnemu systemowi opieki społecznej, Szwajcarzy mają wewnętrzny spokój i zdrowie psychicznie. Nie od dziś przecież wiadomo, że stres jest motorem napędowym wielu poważnych chorób, w tym także tych zagrażających życiu.

Wybrane dla Ciebie