Czynnik zdrowia ważniejszy od masy ciała. Nie tylko waga ma znaczenie
Najnowsze badania wskazują, że kondycja fizyczna ma większe znaczenie dla długowieczności i zdrowia niż waga ciała, mierzona wskaźnikiem BMI. Wnioski sugerują, że kluczem do zdrowia jest regularna aktywność fizyczna, która powinna być priorytetem.
22.01.2025 20:13
Otyłość a zdrowie
Otyłość jest często uważana za kluczowy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci, jednak wyniki przeglądu systematycznego i analizy opublikowanej w "British Journal of Sports Medicine" sugerują, że poziom sprawności fizycznej odgrywa jeszcze większą rolę w przewidywaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i śmiertelności z różnych przyczyn.
Analiza obejmowała 20 badań przeprowadzonych na grupie 398716 uczestników z różnych krajów w latach 1980–2023. Badacze porównali kondycję fizyczną, wskaźnik BMI oraz ryzyko śmiertelności. Oto najważniejsze ustalenia:
- Osoby otyłe, ale w dobrej kondycji fizycznej miały podobne ryzyko przedwczesnej śmierci jak osoby szczupłe i sprawne.
- Otyli, ale sprawni, żyli średnio dłużej niż osoby szczupłe, które były w złej kondycji fizycznej.
- Osoby nieaktywne fizycznie (niezależnie od BMI) miały od dwóch do trzech razy wyższe ryzyko śmierci niż osoby sprawne fizycznie.
"Fitness jest znacznie ważniejszy niż waga ciała w kontekście ryzyka śmiertelności. Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na spalanie kalorii, ale doskonałe 'lekarstwo', które optymalizuje zdrowie ogólne i znacznie redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz przedwczesnej śmierci u osób w każdym rozmiarze" - zauważa prof. Siddhartha Angadi z Uniwersytetu Virginii, współautor badania.
Nowe podejście
Choć otyłość wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, choroby serca czy nowotwory, naukowcy podkreślają, że utrata wagi nie powinna być jedynym celem w walce o zdrowie.
Badania wykazały, że cykle utraty i ponownego przybierania na wadze, znane jako "efekt jo-jo", niosą ryzyko porównywalne do samej otyłości.
"Większość osób, które tracą wagę, w końcu ją odzyskuje. Poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej może pomóc uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych związanych z efektem jo-jo" - wyjaśnia w badaniu prof. Glenn Gaesser z Uniwersytetu Stanowego Arizony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kondycja fizyczna, mierzona wydolnością krążeniowo-oddechową, wpływa na wszystkie układy organizmu. Regularna aktywność fizyczna, nawet w umiarkowanym zakresie, przynosi wymierne korzyści:
- Obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych;
- Poprawia metabolizm i reguluje poziom cukru we krwi;
- Zmniejsza stany zapalne w organizmie, co wpływa na wiele schorzeń przewlekłych;
- Chroni przed ryzykiem przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn.
Największe korzyści zdrowotne odnotowuje się u osób, które przechodzą z całkowitej bierności fizycznej do umiarkowanej aktywności.
Wprowadzenie umiarkowanego wysiłku fizycznego do codziennej rutyny, w połączeniu z edukacją zdrowotną, może przyczynić się do poprawy jakości życia i obniżenia ryzyka wielu chorób przewlekłych.
Nowe badania podkreślają, że zdrowie fizyczne jest bardziej związane z kondycją niż wagą ciała. Chociaż otyłość pozostaje istotnym problemem zdrowotnym, skupienie się na poprawie aktywności może przynieść większe korzyści dla zdrowia i długowieczności.