Co jeść, by obniżyć wiek biologiczny? Ekspertka wymienia 3 produkty
Coraz więcej osób szuka sposobów na poprawę zdrowia i wydłużenie życia. Niektórzy wybierają skomplikowane metody, jak biohacking. Jednak dietetyczka twierdzi, że istnieje prostsza droga. Według niej, żeby obniżyć wiek biologiczny, wystarczy spożywać te trzy produkty.
01.01.2025 18:11
Co wpływa na wiek biologiczny?
Beatriz Larrea, dietetyczka holistyczna, badaczka długowieczności i coach zdrowia, w rozmowie z "Vogue" poruszyła tematy związane ze zdrowym odżywianiem oraz korzyściami płynącymi z włączenia do diety różnych produktów.
- Każda decyzja, którą podejmujemy w naszym codziennym życiu, ma znaczenie i wpływa na nasz wiek biologiczny — powiedziała. - Nasz wiek biologiczny można poprawić dzięki dobrym nawykom, które korzystnie wpływają na zdrowie naszych komórek.
Według niej zdrowie i długowieczność wspierają owoce sezonowe. Są one bogate w witaminy i minerały, które wspierają zdrowie i samopoczucie. Co więcej, zawarte w nich składniki odżywcze odpowiadają na naturalne potrzeby naszego ciała w zależności od pory roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Sezonowe pokarmy, które łagodzą stany zapalne i wspomagają układ nerwowy, to dobry sposób na promowanie długowieczności – powiedziała.
Granaty, kakao i kapary
Larrea szczególnie poleca granaty, które dojrzewają od września do grudnia. Zaznacza, że obok kakao i kaparów, są one najlepszymi produktami wspierającymi poprawę wieku biologicznego. Granaty wykazują właściwości antyoksydacyjne. Są bogate we flawonoidy, w garbniki i elagotaniny, które chronią komórki i redukują stany zapalne. Wspomagają zdrowie mózgu i jelit.
Granat działa też dobrze na skórę. Zawiera witaminę C, która wspomaga produkcję kolagenu. Larrea wyjaśnia, że "witamina C stymuluje produkcję kolagenu nawet osiem razy bardziej".
Podobne wnioski zawarł w swojej książce "Young At Any Age" dr Vicente Mera. Ekspert w dziedzinie starzenia się pisze: "granat to superżywność, która jest dobra dla skóry ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne".
Zarówno Larrea, jak i Mera podkreślają też, że przeciwutleniacze z granatu chronią mózg przed uszkodzeniami związanymi z wiekiem. Z kolei zawartość witaminy B5 wspomaga układ nerwowy. Potwierdzają to Naukowcy z UCLA Health. Ich zdaniem: "Fitonutrienty z soku z granatu mogą zmniejszać stres oksydacyjny w mózgu i utrzymywać jego zdrowie, pomagając w zapamiętywaniu".
Granat wykazuje też właściwości przeciwzapalne, które zapobiegają utlenianiu cholesterolu LDL, znanego jako "zły" cholesterol.
Jak jeść granat?
Nasiona granatu można dodawać do wielu dań – smoothie, sałatek, jogurtów czy tostów. Larrea poleca szczególnie włączyć je do smoothie z kakao na śniadanie lub dodać do sałatki z jarmużu, awokado, pistacjami i tahini.
Warto też pamiętać, że nasiona granatu mogą zostawić plamy. Dlatego najlepiej oddzielać je w wodzie. Pozwala to uniknąć bałaganu i ogranicza ryzyko trudnych do usunięcia plam.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl