Badania trwały 11 lat. Oto co może pomóc w walce z depresją
Właściwa dieta to jeden z kluczowych elementów wpływających na nasze zdrowie psychiczne. Owoce i warzywa, pełne witamin, minerałów i antyoksydantów, mogą odgrywać ważną rolę w walce z depresją. Odkryj, jak te naturalne produkty mogą stać się sojusznikiem w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.
10.01.2025 17:10
Depresja to poważne schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć jej leczenie wymaga kompleksowego podejścia, w tym terapii i często leków, to zmiany w stylu życia – w tym odpowiednia dieta – mogą stanowić skuteczne wsparcie. Zwiększenie spożycia owoców i warzyw może obniżyć ryzyko depresji, wynika z nowego badania bliźniąt, przeprowadzonego w USA, Australii, Danii i Szwecji. Badania bliźniąt są szczególnie cenne dla naukowców, ponieważ bliźnięta są genetycznie bardzo podobne.
Znaczenie diety w badaniach bliźniąt
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii analizowało dane z ankiet dotyczących diety i nastroju od 3483 osób. Wszyscy uczestnicy mieli 45 lat i więcej, a okresy obserwacji trwały do 11 lat.
Bliźnięta dzielą 50-100 proc. swojego genetycznego tła i gdy są wychowywane razem, mają wspólne środowisko rodzinne - powiedział genetyk Karen Mather z UNSW.
Jedną z zalet badań bliźniąt jest możliwość eliminacji niepożądanych czynników, takich jak status społeczno-ekonomiczny we wczesnym życiu, które mogą wpływać na wyniki.
Wyniki badania
Zespół odkrył "umiarkowaną" różnicę w objawach depresji między osobami z wysokim spożyciem owoców i warzyw (średnio 2,1 i 2,0 porcji dziennie) a tymi z niskim spożyciem (0,3 i 0,5 porcji dziennie). Przy porównaniu umiarkowanego spożycia warzyw i owoców z niskim, różnica w depresji była mniej wyraźna dla warzyw, a nieistniejąca dla owoców.
Zalecenia WHO
Warto zauważyć, że większość uczestników badania spożywała mniej niż zalecane przez Światową Organizację Zdrowia pięć porcji owoców i warzyw dziennie. -
Odkryliśmy, że spożycie owoców i warzyw w dwóch dużych badaniach skandynawskich było szczególnie niskie, z średnią poniżej połowy zalecanego przez WHO poziomu - podkreśliła Annabel Matison, główna autorka badania z UNSW.
Chociaż dane nie są wystarczająco szczegółowe, aby udowodnić związek przyczynowo-skutkowy, duża liczba uczestników i wykorzystanie bliźniąt sugerują istnienie związku.
Wyniki tego badania wskazują na ochronne działanie wyższego spożycia owoców i warzyw na objawy depresji, co jest zgodne z wcześniejszymi dowodami - piszą autorzy w opublikowanym artykule.
Badanie zostało opublikowane w "Scientific Reports".