Uzupełnij ten niedobór. Poczujesz przypływ energii
Zmęczenie to częsty problem, który może być skutkiem braku snu, nadmiaru obowiązków czy choroby. Do spadku energii mogą prowadzić też niedobory składników odżywczych. Oto najczęstsze z nich.
06.01.2025 15:50
Niedobory witamin
W utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii kluczową rolę odgrywają witaminy. Szczególnie istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest witamina C. Wspiera ona metabolizm energetyczny. Poprawia także wchłanianie żelaza, które jest niezbędne do transportu tlenu. Działa też jako silny przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym.
Niedobór witaminy C może prowadzić do spadku energii, zmęczenia, apatii i ogólnego osłabienia organizmu.
Za chroniczne zmęczenie może odpowiadać także niedobór witaminy D, szczególnie u osób cierpiących na choroby przewlekłe. Osoby z niskim poziomem tej witaminy często skarżą się na brak energii, osłabienie mięśni i wyczerpanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmęczenie, osłabienie i zawroty głowy mogą być też wynikiem niedoboru witaminy B12. Odgrywa ona kluczową rolę w organizmie, wspierając produkcję czerwonych krwinek oraz funkcjonowanie układu nerwowego.
Dietetyczka Tori Vasko w "Well+Good" podkreśla, że niedobór witaminy B12 może powodować zmęczenie, zwłaszcza u osób spożywających niewiele produktów zwierzęcych, stosujących leki na refluks żołądkowy lub cierpiących na zaburzenia trawienia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna.
Niedobory minerałów
Z kolei dietetyczka Sarah Pflugradt wskazuje, że przy niskim poziomie energii warto w pierwszej kolejności sprawdzić poziom żelaza, zwłaszcza u kobiet i nastolatek, które mogą być narażone na jego niedobory ze względu na cykl menstruacyjny.
- Twój organizm potrzebuje żelaza do wytwarzania czerwonych krwinek, a czerwone krwinki transportują tlen — mówi. - Niski poziom żelaza może sprawić, że poczujesz się, jakbyś nie miał energii lub miał jej mniej niż zwykle.
Także niedobór jodu może prowadzić do spadku energii. Jod jest kluczowy dla produkcji hormonów tarczycy, które regulują metabolizm, wspierają wytwarzanie energii i prawidłowe działanie układu nerwowego.
W przypadku ciągłego zmęczenia warto także sprawdzić poziom potasu, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w wykorzystaniu składników odżywczych przez organizm.
Zmęczenie, osłabienie mięśni i drażliwość mogą być również objawami niedoboru magnezu. Ten minerał odgrywa kluczową rolę w produkcji energii w komórkach oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.
- Osoby narażone na niedobór magnezu to osoby mające złą dietę lub alergie na główne źródła pożywienia, takie jak orzechy i nasiona, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i celiakia, choroby nerek oraz osoby długotrwale stosujące leki moczopędne – zauważa dietetyk Andrew Akhaphong.
Niedobór omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 mają kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu energii i ogólnego zdrowia. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek, wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego. Zmniejszają też stany zapalne w organizmie, które często prowadzą do uczucia przewlekłego zmęczenia.
- Niedobór kwasów omega-3 wiąże się z ogólnym zmęczeniem, objawami alergii, skurczami mięśni i trudnościami w skupieniu uwagi i zachowaniu czujności – powiedziała "Well+Good" dietetyczka Kristen White. - Dobrymi źródłami kwasów omega-3 w pożywieniu są dziki łosoś, sardynki, siemię lniane i olej lniany oraz orzechy włoskie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl