Ustalili idealne śniadanie. Zbija trójglicerydy, odchudza i wydłuża życie
Zjedzenie jakościowego śniadania, które dostarczy nam odpowiednią ilość energii na cały dzień, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wartościowy posiłek o poranku to dobry sposób na zmniejszenie obwodu talii, obniżenie poziomu trójglicerydów i przedłużenie życia.
Dobre śniadanie to podstawa. Tak ochronisz serce
O znaczeniu śniadania jako pierwszego posiłku dnia, które powinno nam dostarczyć wartościowych składników odżywczych i energii na cały dzień, słyszał każdy z nas. Podkreśla to badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy Szpitala del Mar i opublikowane w "Journal of Nutrition, Health and Aging".
Naukowcy poddali analizie wyniki 383 uczestników badania klinicznego porównującego wpływ diety śródziemnomorskiej (na której spożywa się warzywa, owoce, ryby, drób, beztłuszczowe produkty mleczne, oliwę z oliwek, orzechy) w połączeniu z aktywnością fizyczną z zaleceniami dietetycznymi na choroby sercowo-naczyniowe. Żadne wcześniejsze badanie nie brało pod uwagę wpływu jakości odżywczej śniadania na te czynniki ryzyka.
Badacze przeanalizowali skutki spożywania wysokiej jakości śniadania z odpowiednią równowagą białek, tłuszczów, błonnika i innych składników odżywczych. Odkryli, że dobry posiłek o poranku złożony z wartościowych składników przyczynia się do zmniejszenia czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przemysław Klima o odżywianiu się Polaków. Czy jego zdaniem jemy świadomie? "Jeśli chcę zjeść owoce morza, lecę do Aten"
Dobre śniadanie zmniejsza otyłość i poziom trójglicerydów
Uczestnicy badania byli w wieku od 55 do 75 lat i mieli nadwagę lub otyłość. Oceniono różne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym masę ciała, obwód talii (wskaźnik otyłości brzusznej), profil lipidowy, poziom cholesterolu i trójglicerydów, ciśnienie krwi i markery cukrzycy.
Wyniki wskazują, że uczestnicy, którzy spożywali 20–30 proc. dziennego spożycia kalorii rano, mieli lepsze wyniki w odniesieniu do kilku czynników ryzyka. Ich masa ciała zmieniała się na korzyść w porównaniu z uczestnikami, którzy przyjmowali więcej lub mniej kalorii na śniadanie. Pod koniec badania uczestnicy ci mieli o 2–3,5 proc. niższy wskaźnik masy ciała i o 2–4 proc. mniejszy obwód talii.
Odpowiednie spożycie kalorii na śniadanie wiązało się również ze znacznie niższym poziomem trójglicerydów (obniżenie o 9–18 proc.) i wyższym poziomem "dobrego" cholesterolu HDL (wzrost o 4–8,5 proc.).
Uczestnicy, którzy zjedli dobrej jakości posiłek, mieli o 1,5 proc. mniejszy obwód talii, o 4 proc. niższy poziom trójglicerydów i o 3 proc. wyższy poziom cholesterolu HDL. Wartościowe śniadanie zawiera odpowiednią ilość białka, wartościowych tłuszczów, błonnika i minerałów, takich jak potas i żelazo, a jednocześnie jest pozbawione nadmiernej ilości cukrów i tłuszczów nasyconych.
Naukowiec: Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia
Według Álvara Hernáeza, badacza w Instytucie Badawczym Szpitala del Mar, CIBER for Cardiovascular Diseases i profesora na Wydziale Nauk o Zdrowiu Blanquerna na Uniwersytecie Ramona Llulla w Barcelonie "śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia".
"Jednak to, co i jak jemy, też ma znaczenie. Spożywanie kontrolowanych ilości — nie za dużo i nie za mało — i zapewnienie dobrego składu odżywczego, ma kluczowe znaczenie. Nasze dane pokazują, że jakość posiłku wiąże się z lepszymi wynikami czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Jedzenie śniadania jest równie ważne, jak jedzenie śniadania wysokiej jakości" - podkreślił naukowiec.
Wyniki badania potwierdzają, że korzystny wpływ na zdrowie i dłuższe życie można przypisać spożyciu odpowiedniej liczny kalorii podczas śniadania i jakości żywności w nim zawartej, a nie innym czynnikom.
Zdaniem hiszpańskich naukowców, promowanie zdrowych nawyków śniadaniowych może przyczynić się do zdrowego starzenia się. Wpływa bowiem na zmniejszenie ryzyka zespołu metabolicznego i powiązanych z nim chorób przewlekłych, a tym samym poprawę jakości życia.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl