Tych produktów unikają stulatkowie. Lepiej wykluczyć je z diety
Stulatków z całego świata łączy kilka cech - dobre zdrowie, świetna kondycja umysłowa i imponujący wiek. Naukowcy przyjrzeli się ich diecie i zauważyli wiele podobieństw w jadłospisach tych seniorów.
06.11.2024 | aktual.: 07.11.2024 09:23
Eksperci od lat badają stulatków, by odkryć czynniki odpowiedzialne za długowieczność. Choć ważną rolę odgrywa genetyka, nie da się pominąć wpływu stylu życia i diety.
"Często stosują się do zasady 80/20, wybierając pokarmy bogate w składniki odżywcze przez większość czasu i spożywając mniej odżywcze pokarmy z umiarem, jednocześnie utrzymując codzienny ruch, pielęgnując znajomości i osiągając wyznaczone cele" - wyjaśnia dietetyczka Amy Davis.
Powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, co stulatkowie jedzą, ale także na produkty, których starają się unikać w codziennej diecie. Może to pomóc w obniżeniu ryzyka wielu chorób przewlekłych.
Rafinowane zboża
Stulatkowie preferują pełnoziarniste produkty, pieczywo z białej mąki stanowi więc rzadkość.
Rafinowane produkty zbożowe, takie jak biały makaron, ryż, chleb i płatki zbożowe pozbawione są cennych składników odżywczych, są wysoko przetworzone i pełno w nich zbędnych dodatków.
Pełnoziarniste produkty z kolei dostarczają błonnik, tłuszcze nienasycone, witaminy z grupy B, witaminę E, miedź, żelazo, cynk, magnez i związki roślinne, które łączą się, aby wspierać zdrowie jelit, serca, metabolizm i odporność, dlatego są tak wartościowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słodycze
Cukier jest doskonale znanym czynnikiem prozapalnym. Regularne spożywanie słodyczy i gazowanych napojów wiąże się z chorobami serca, otyłością, cukrzycą typu 2, problemami z wątrobą orz nowotworami.
Dodatkowo nadmiar cukru przyczynia się do znacznego pogorszenia funkcji poznawczych. Nic więc dziwnego, że stulatkowie stronią od słodyczy, choć zdarza im się sięgać po deser.
"Poza okazjonalnymi deserami na specjalne okazje, słodkie napoje i przekąski nie są regularną częścią ich diety, ponieważ oferują niewielką wartość odżywczą i dużo dodanego cukru" - ujawnia Davis
Gotowa żywność
Wysoko przetworzona żywność kusi łatwością w przygotowaniu, ale z pewnością nie znajdziesz jej w menu stulatków. Badania wielokrotnie wykazały, jak szkodliwe są takie produkty dla naszego zdrowia.
W gotowych produktach znajduje się mnóstwo konserwantów, sztucznych dodatków, nadmiar cukru oraz soli. Regularne spożywanie takiej mieszanki zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca, depresji oraz nowotworów.
Zobacz także
Czerwone i przetworzone mięso
Kolejnym pokarmem, którego raczej nie znajdziesz w diecie stulatka, jest czerwone mięso. Badania wykazały, że ten produkt wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego i chorób serca.
Podobnie sprawy wyglądają w przypadku przetworzonych produktów mięsnych.
"Wysoko przetworzone mięso, takie jak kiełbasy, bekon i parówki, rzadko stanowią część ich diety, prawdopodobnie częściowo ze względu na ich związek z chorobami serca i rakiem" - wyjaśnia Amy Davis.
Te opcje nie tylko zawierają bardzo dużo tłuszczów nasyconych i cholesterolu, ale są również napakowane konserwantami i dodatkami, z których najbardziej niepokojące są azotany sprzyjające wielu chorobom.