Sekret najstarszej kobiety świata. Codziennie jadła to samo, dożyła 117 lat
Emma Morano do dziś fascynuje świat historią swojej niezwykłej diety. Superstulatka przez całe życie trzymała się stałego jadłospisu, który – jak twierdziła – był kluczem do jej długowieczności. Co było jego podstawą?
25.11.2024 19:05
Codzienny rytuał superstulatki
Emma Morano, urodzona we Włoszech w 1899 roku, zapisała się w historii jako jedna z najdłużej żyjących osób. Osiągnęła imponujący wiek 117 lat. Była ostatnią osobą na świecie, która urodziła się w XIX wieku. Jej długowieczność przypisywano m.in. prostemu stylowi życia i diecie, która obejmowała codzienne spożycie… jajek. Emma jadła trzy jajka dziennie. Dwa z nich surowe, a jedno ugotowane lub w formie omletu.
Superstulatka wprowadziła swój wyjątkowy nawyk żywieniowy, kiedy miała 20 lat, po zakończeniu I wojny światowej. Wówczas zdiagnozowano u niej anemię. W rozmowie z Agence France-Presse podkreślała, że jajka stanowiły dla niej źródło niezbędnej energii i kluczowych składników odżywczych. Dobrze wspierały jej zdrowie i pozwalały sprostać codziennym obowiązkom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W późniejszych latach Emma zmniejszyła jednak dzienne spożycie jajek do dwóch sztuk. To – jak twierdziła – nadal pozwalało jej utrzymać dobre samopoczucie bez stosowania leków i skomplikowanych diet.
Co ciekawe, superstulatka rzadko spożywała owoce i warzywa, mimo że są one uznawane za kluczowy element zdrowej diety. Jednak eksperci, w tym brytyjski National Health Service (NHS), ostrzegają przed rezygnacją z tych produktów. Podkreślają, że zbilansowana dieta bogata w owoce, warzywa, błonnik, białko i odpowiednią ilość płynów, jest niezbędna dla zachowania zdrowia.
Lekarz superstulatki, dr Carlo Bava, wskazał także, że istotnym czynnikiem dla jej długowieczności była genetyka. W rodzinie Emmy wiele osób dożyło sędziwego wieku. Matka doczekała 91 lat, a kilka sióstr przekroczyło 100 lat.
Co sprawia, że jajka są tak wyjątkowe?
Jajka są uznawane za jeden z najbardziej odżywczych pokarmów i mogą wspierać zdrowie na wiele sposobów. Dostarczają witaminy D, witaminy B12 i fosforu. Ich umiarkowane spożycie może też wpływać na poziom "dobrego cholesterolu" (HDL), co zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów. Dzięki wysokiej zawartości białka pomagają także utrzymać uczucie sytości. A to sprzyja kontroli masy ciała.
Jak zauważa dietetyczka z UK Care Guide – Helen Bell, sycące właściwości jajek mogą ograniczyć dzienne spożycie kalorii. Jednak pod warunkiem ich właściwego przygotowania. Najlepsze metody to gotowanie lub duszenie, gdyż pozwalają uniknąć nadmiaru tłuszczu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl