Rewolucyjne odkrycie. Ta witamina zbija ciśnienie
"Journal of the Endocrine Society" informuje, że witamina D może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, szczególnie u starszych i otyłych osób. To pierwsze takie badanie.
Niedobór witaminy D: powszechny problem zdrowotny
Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna, która zachodzi przy udziale promieniowania UV (290-320 nm). Jednak jej efektywność uzależniona jest od szerokości geograficznej oraz pory roku. Innym źródłem może być dieta, ale tylko w ograniczonej ilości. Dlatego też zaleca się suplementację tej witaminy.
Dawka różni się w zależności od wieku, stanu zdrowia, czy ekspozycji na słońce. W przypadku osób dorosłych zaleca się zwykle od 800 do 2000 jednostek dziennie. Przy czym nie należy długotrwale przekraczać dawki 4000 jednostek.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D jest kluczowe dla ogólnego zdrowia. Niestety, jej niedobór jest powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Wiadomo, że wiąże się z chorobami serca, chorobami immunologicznymi, infekcjami, a nawet nowotworami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego nie wiesz o witaminie D
Suplementacja może redukować ciśnienie
Wcześniejsze badania sugerowały również, że niedobór tej witaminy może zwiększać ryzyko nadciśnienia. Jednak dopiero teraz wykazano, że odpowiednie dawki mogą zbijać ciśnienie krwi.
Naukowcy z Libanu, USA i Arabii Saudyjskiej przebadali 221 starszych osób z otyłością przyjmujących suplementy witaminy D w dawce 600 lub 3750 jednostek dziennie w ciągu roku. Odkryto, że suplementacja obniżyła ciśnienie krwi. Największe korzyści miały osoby z otyłością oraz te z niskim poziomem witaminy D.
- Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D3 – poinformował dr Ghada El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center w Bejrucie (Liban).
Jednocześnie dr Ghada El-Hajj Fuleihan podkreśla, że dawki, które przekraczały zalecane dzienne spożycie, nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych.