Rewolucyjne odkrycie. Ta witamina zbija ciśnienie
"Journal of the Endocrine Society" informuje, że witamina D może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, szczególnie u starszych i otyłych osób. To pierwsze takie badanie.
28.11.2024 | aktual.: 28.11.2024 11:51
Niedobór witaminy D: powszechny problem zdrowotny
Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna, która zachodzi przy udziale promieniowania UV (290-320 nm). Jednak jej efektywność uzależniona jest od szerokości geograficznej oraz pory roku. Innym źródłem może być dieta, ale tylko w ograniczonej ilości. Dlatego też zaleca się suplementację tej witaminy.
Dawka różni się w zależności od wieku, stanu zdrowia, czy ekspozycji na słońce. W przypadku osób dorosłych zaleca się zwykle od 800 do 2000 jednostek dziennie. Przy czym nie należy długotrwale przekraczać dawki 4000 jednostek.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D jest kluczowe dla ogólnego zdrowia. Niestety, jej niedobór jest powszechnym problemem zdrowotnym na całym świecie. Wiadomo, że wiąże się z chorobami serca, chorobami immunologicznymi, infekcjami, a nawet nowotworami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Suplementacja może redukować ciśnienie
Wcześniejsze badania sugerowały również, że niedobór tej witaminy może zwiększać ryzyko nadciśnienia. Jednak dopiero teraz wykazano, że odpowiednie dawki mogą zbijać ciśnienie krwi.
Naukowcy z Libanu, USA i Arabii Saudyjskiej przebadali 221 starszych osób z otyłością przyjmujących suplementy witaminy D w dawce 600 lub 3750 jednostek dziennie w ciągu roku. Odkryto, że suplementacja obniżyła ciśnienie krwi. Największe korzyści miały osoby z otyłością oraz te z niskim poziomem witaminy D.
- Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D3 – poinformował dr Ghada El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center w Bejrucie (Liban).
Jednocześnie dr Ghada El-Hajj Fuleihan podkreśla, że dawki, które przekraczały zalecane dzienne spożycie, nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych.