Resweratrol — cudowny składnik winogron a długowieczność
Resweratrol to naturalny związek chemiczny należący do polifenoli. Występuje w wielu roślinach. Stanowi dla nich ochronę przed infekcjami i uszkodzeniami. Substancja jest także korzystna dla człowieka, stąd warto spożywać ją w postaci naturalnej, wraz z dietą. Można także po konsultacji z lekarzem rozważyć jej suplementację.
24.11.2024 14:01
Co to jest resweratrol i jak działa?
Resweratrol to organiczny związek chemiczny i naturalnie występujący polifenol z grupy stilbenów. Po raz pierwszy został wyizolowany w 1940 roku z korzeni ciemiężycy białej. Dziś wiadomo, że substancja jest wytwarzana przez rośliny w reakcji na stres, infekcje, silne promieniowanie UV lub skaleczenie. Ponieważ ma działanie grzybobójcze, wpływa na odporność.
Naturalne źródła resweratrolu
W resweratrol zasobne są winogrona, przede wszystkim ich skórka, także czerwone wino (które wino zawiera najwięcej resweratrolu? Zdecydowanie te wyprodukowane w drodze fermentacji soku wraz ze skórkami owoców).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Substancję można również znaleźć w orzeszkach ziemnych oraz różnych owocach, na przykład w morwie białej, borówkach, czarnych porzeczkach, truskawkach, malinach i aronii. Występuje także w wyrobach czekoladowych i niektórych warzywach. Zawiera go także rdestowiec japoński.
Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym środkiem antygrzybicznym — dodatkiem do żywności. W skali przemysłowej otrzymuje się go z wysuszonych skórek czerwonych winogron.
Resweratrol — działanie i właściwości
Resweratrol to związek, który ma działanie:
- antyoksydacyjne (przeciwutleniające, niweluje wolne rodniki),
- przeciwwirusowe,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- ochronne.
Posiada także zdolność do hamowania agregacji czerwonych krwinek oraz powstawania zakrzepów — stąd ma korzystny wpływ na organizm. Jakie są znane korzyści zdrowotne resweratrolu?
Resweratrol a starzenie się organizmu
Resweratrol, z uwagi na silne właściwości przeciwutleniające, jest obiektem badań skupiających się na zdrowiu i długowieczności.
Jak resweratrol wpływa na proces starzenia? Neutralizuje wolne rodniki, chroniąc komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że substancja może aktywować geny związane z wydłużaniem życia.
Jak resweratrol wpływa na zdrowie serca?
Resweratrol jest substancją, która może poprawiać elastyczność naczyń krwionośnych, a także obniżać poziom "złego" cholesterolu LDL, podnosić poziom "dobrego" HDL. Z tego względu pomaga zapobiegać miażdżycy. Ponieważ ma działanie przeciwzapalne, może także zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych związanych z przewlekłym stanem zapalnym.
Powszechnie znana jest zależność pomiędzy spożywaniem produktów bogatych w tłuszcze zwierzęce a wysoką śmiertelnością związaną z miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia. Zjawisko to w znacznie mniejszym stopniu zaobserwowano w południowej Francji, gdzie panuje zwyczaj regularnego spożywania umiarkowanej ilości czerwonego wina (to tzw. francuski paradoks).
Resweratrol a ochrona przed chorobami
Resweratrol może także chronić przed degeneracją komórek mózgowych i obniżać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Przypisuje mu się potencjalne działanie przeciwnowotworowe (może hamować wzrost komórek nowotworowych oraz ograniczać ich rozprzestrzenianie), kardioprotekcyjne i neuroprotekcyjne, mogące przedłużyć życie.
Jak stosować resweratrol?
Resweratrol jest silnym przeciwutleniaczem, który może wspierać zdrowie serca, chronić przed chorobami przewlekłymi i mieć korzystny wpływ na procesy starzenia, stąd w diecie warto uwzględniać produkty spożywcze, które są jego źródłem.
Można także suplementować resweratrol, który jest dostępny w formie kapsułek lub tabletek, często w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami (np. witaminą C). Najlepszy resweratrol to ten o wysokiej biodostępności, obecny w suplementach diety renomowanych producentów.
Resweratrol — przeciwwskazania
Sięgając po resweratrol należy uwzględnić przeciwwskazania do jego stosowania. To ciąża, anemia (resweratrol zmniejsza wchłanianie żelaza z pożywienia), stosowanie statyn i leków na ciśnienie krwi, leków przeciwbólowych, przeciwhistaminowych, przeciwgrzybiczych i przeciwzakrzepowych (resweratrol przeciwzakrzepowe, ponieważ może nasilać ich działanie, zwiększać ryzyko krwawień).
Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli rozpoznano schorzenia przewlekłe i przyjmowane są jakieś leki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl