Pierwsze objawy demencji. Mogą pojawić się podczas snu
Naukowcy odkryli, że koszmary senne mogą być wczesnym ostrzeżeniem o rozwoju demencji, pojawiającym się nawet dekady przed innymi objawami. Czy ten problem dotyczy również młodszych osób?
14.02.2025 09:57
Badania opublikowane w czasopiśmie "The Lancet" sugerują, że częste koszmary mogą poprzedzać problemy z pamięcią i myśleniem charakterystyczne dla demencji. Dr Abidemi Otaiku z Uniwersytetu w Birmingham, kierujący badaniami, powiedział w rozmowie z "Express"
Po raz pierwszy wykazaliśmy, że przykre sny lub koszmary mogą być powiązane z ryzykiem demencji i spadkiem funkcji poznawczych wśród zdrowych dorosłych w populacji ogólnej - zaznaczył Abidemi.
Koszmary senne a ryzyko demencji
W ramach badania dr Otaiku przeanalizował dane z trzech grup społecznych w USA, obejmujących ponad 600 osób w wieku od 35 do 64 lat oraz 2600 osób powyżej 79. roku życia. Na początku wszyscy uczestnicy byli wolni od demencji. Grupa młodsza była obserwowana średnio przez dziewięć lat, a starsza przez pięć lat.
Uczestnicy wypełnili kwestionariusze, w tym Pittsburgh Sleep Quality Index, który pytał o częstotliwość występowania złych snów. Wyniki pokazały, że osoby w średnim wieku, które doświadczają koszmarów co najmniej raz w tygodniu, są czterokrotnie bardziej narażone na spadek funkcji poznawczych w ciągu następnych 10 lat. U starszych osób ryzyko zdiagnozowania demencji było dwukrotnie wyższe.
Badanie wykazało również, że związek między koszmarami a demencją jest silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Starsi mężczyźni z częstymi koszmarami byli pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji niż ci, którzy ich nie mieli. W przypadku kobiet ryzyko wzrosło jedynie o 41%.
Wnioski z badań
Uniwersytet w Birmingham podkreśla, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy koszmary u młodszych osób mogą być związane z przyszłym ryzykiem demencji oraz czy inne cechy snów, takie jak częstotliwość ich zapamiętywania czy intensywność, mogą służyć jako wskaźniki ryzyka.
Stowarzyszenie Alzheimera informuje, że problemy ze snem mogą dotykać osób z demencją, co może wymagać dodatkowego wsparcia. Z biegiem czasu osoba będzie potrzebować więcej pomocy, zwłaszcza jeśli Twój własny sen jest często zakłócany. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, często budzi się w nocy, możliwe jest zatrudnienie opiekuna nocnego, który pomoże jej, a Ty będziesz mógł dobrze się wyspać - informuje organizacja.