Może przedłużyć życie? Ma 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcza
Moringa oleifera zdobywa coraz większą popularność jako suplement o niezwykłych właściwościach zdrowotnych.
"Drzewo cudów" bogate w witaminy i minerały
Moringa oleifera, znana także jako "cudowne drzewo", zaskakuje swoim imponującym profilem odżywczym. Pochodząca z północnych Indii i Afryki Wschodniej roślina przez tysiące lat była wykorzystywana w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.
Jak zauważyła dietetyczka Kelly Hopley w rozmowie z brytyjskim Newsweekiem, moringa zawiera siedmiokrotnie więcej witaminy C niż pomarańcza oraz jest bogata w minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez i potas. Co więcej, liście tej rośliny są źródłem ponad 40 przeciwutleniaczy oraz licznych fitoskładników, które działają przeciwstarzeniowo, przeciwnowotworowo i wspierają funkcje poznawcze.
Przeciwutleniacze obecne w morindze, takie jak kwercetyna i izotiocyjaniany, pomagają też zmniejszać stres oksydacyjny, obniżać stan zapalny oraz regulować poziom cukru we krwi.
Morindze przypisuje się także wsparcie układu odpornościowego, pracy jelit i ochronę mózgu przed procesami neurodegeneracyjnymi. Co więcej, jej liście zawierają witaminy z grupy B, witaminy A, C, D, E, a także tryptofan poprawiający nastrój. Z tego powodu może być pomocna w łagodzeniu dolegliwości przyczyniających się do skracania życia takich jak nadciśnienie, wysoki cholesterol czy przewlekłe stany zapalne.
Mimo licznych potencjalnych korzyści zdrowotnych, naukowe dowody na temat skuteczności moringi wśród ludzi są ograniczone. Większość dostępnych badań opiera się na eksperymentach na zwierzętach. Zdaniem ekspertów, trudno jest finansować badania nad roślinami trudno opatentowywanymi, co ogranicza możliwość uzyskania konkretnych danych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości
Jak stosować moringę?
Moringa oleifera to niezwykle obiecujący suplement diety, który może wspierać zdrowie na wielu płaszczyznach. Jej suplementacja jest możliwa w różnych formach: jako proszek do sałatek i koktajli, a także w postaci tabletek. Eksperci zwracają uwagę na jej wszechstronne zastosowanie, ale zalecają również konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji. Chociaż moringa jest ogólnie uznawana za bezpieczną, może powodować interakcje z niektórymi lekami lub być niewskazana w określonych stanach zdrowotnych.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl