Lekarz przekroczył setkę. Zdradza, co je od 6 r.ż.
101-letni William, który pracował jako lekarz aż do 85. roku życia, udowadnia, że długie i spełnione życie jest możliwe. Podziw dla jego optymizmu i chęci do życia wyraża nawet lekarz stulatka, dr Samir Sinha. Co jest sekretem Williama?
101-letni pacjent inspiruje lekarzy
Urodzony w 1922 r. w Wielkiej Brytanii William – nie ujawnia swojego nazwiska – należy do rosnącej grupy stulatków, która w 2024 roku stanowiła 0,03 proc. populacji USA. Według prognoz Pew Research Center liczba ta ma wzrosnąć do 0,1 proc. do 2054 roku.
Obecnie 101-latek jest pacjentem Mount Sinai Hospital w Toronto. Co ciekawe, jest starszy niż sama placówka. Lekarze z oddziału geriatrycznego dbają o jego zdrowie i wspierają go w prowadzeniu niezależnego życia. A jego lekarz, dr Samir Sinha, przyznaje w rozmowie z "Business Insider", że chciałby dożyć jego wieku i zachować ten sam optymizm oraz ciekawość życia.
Choć wsparcie lekarzy jest bardzo istotne, to jednak styl życia – i najprawdopodobniej genetyka – miały decydujący wpływ na osiągnięcie tego wieku. Dlatego Sinai Health, spółka macierzysta Mount Sinai Hospital, postanowiła podzielić się doświadczeniami swojego 101-letniego pacjenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cechy, które dziedziczymy po mamie
Ruszaj się jak najczęściej
William przez całe życie dbał o aktywność. Kiedy był młodszy, pływał cztery do pięciu razy w tygodniu. Dziś, mimo ukończonych 101 lat, wciąż pozostaje aktywny. Codziennie spaceruje i podnosi 15-funtowe ciężary.
Dr Samir Sinha zauważył, że mieszanka ćwiczeń wytrzymałościowych i aerobowych, którą praktykuje William, jest "idealna", aby "utrzymać zdrowie naczyń krwionośnych i mózgu, a także zachować silne mięśnie i kości".
Jedz domowe posiłki i dużo… sardynek
William, który od młodości przygotowuje wszystkie swoje posiłki, podkreśla, że gotowanie w domu jest istotne dla zdrowia. Nawet dziś pozostaje wierny temu nawykowi i przygotowuje posiłki samodzielnie. Dzięki temu unika ultraprzetworzonej żywności. Według badań opublikowanych w "The BMJ" w 2024 r. tego rodzaju żywność zwiększa ryzyko wystąpienia 32 różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycy typu 2, nowotworów i chorób układu krążenia.
Co więcej, William od 6. roku życia regularnie spożywa sardynki. Jeszcze zanim odkryto korzyści płynące z kwasów omega-3. Sardynki to wyjątkowo odżywcze ryby, bogate w niezbędne składniki odżywcze. Oprócz wspomnianych już kwasów omega-3 zawierają też m.in. potas, żelazo, wapń. Badania opublikowane w 2023 roku w "Frontiers in Nutrition" potwierdzają, że ich regularne spożywanie może być związane z lepszym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego oraz niższym ciśnieniem krwi.
Rozwijaj karierę, bądź otwarty na zmiany
William, który zakończył karierę dopiero w wieku 85 lat, może pochwalić się niezwykle różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Startował jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. W późniejszych latach zajmował się zdrowiem publicznym i odszkodowaniami pracowniczymi. Z kolei na emeryturze sprawdzał się jako psychoterapeuta.
Dr Samir Sinha, lekarz stulatka podkreśla, że tak długa i zróżnicowana aktywność zawodowa daje poczucie celu. Zaznacza też, że dla zdrowia i samopoczucia równie korzystne jest zaangażowanie w hobby, wolontariat oraz życie społeczne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl