Lekarka zdradza, jak przedłużyć życie. Kluczem jest "narząd długowieczności"
Znana ekspertka w medycynie regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej zwraca uwagę na rolę mięśni w utrzymaniu dobrego zdrowia. Nazywa je nawet "narządem długowieczności". Uważa też, że regularny trening oporowy z ciężarkami może wpływać na długość życia.
05.01.2025 14:08
Mięśnie szkieletowe: "narząd długowieczności"
Dr Gabrielle Lyon, certyfikowana lekarka rodzinna, ekspertka dydaktyczna oraz autorka bestsellerowej książki "Forever Strong: A New, Science-Based Strategy for Aging Well" pokazuje, jak ważne są mięśnie dla zdrowia i długowieczności. Uważa, że otyłość nie stanowi tak poważnego problemu zdrowotnego, jak często się ją przedstawia.
W podcaście "Dziennik CEO" zaznaczyła, że kluczowym aspektem, na którym ludzie powinni się skupić, są mięśnie szkieletowe. Mięśnie szkieletowe stanowią ok. 40 proc. masy ciała i są kluczowe dla ruchu, metabolizmu, magazynowania składników odżywczych i produkcji energii.
Dr Gabrielle Lyon zauważyła, że osoby o sile fizycznej należącej do najniższego przedziału jednej trzeciej, mają o 50 proc. większe ryzyko śmierci z powodu różnych schorzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- To narząd długowieczności, jedyny układ narządów, nad którym masz świadomą kontrolę – wyjaśnia i dodaje. - Twoje mięśnie szkieletowe są twoim głównym miejscem metabolizmu glukozy i metabolizmu kwasów tłuszczowych. To twój pancerz.
Rola treningu oporowego z ciężarkami
W rozmowie dr Gabrielle Lyon podkreśliła, że regularny trening oporowy z ciężarkami jest kluczem do długowieczności i dobrego zdrowia. Jej zdaniem ćwiczenia siłowe są niezbędne do utrzymania masy mięśniowej, która odgrywa istotną rolę w zdrowiu metabolicznym i funkcjonowaniu mózgu.
Zauważa, że większość przypadków demencji to otępienie typu Alzheimera, które ma związek z metabolizmem glukozy w mózgu.
- Jeśli twoje mięśnie szkieletowe są w złym stanie, może to prowadzić do insulinooporności zarówno w mięśniach, jak i w mózgu… Nie można prowadzić siedzącego trybu życia i być zdrowym – powiedziała.
Badania potwierdzają, że trening oporowy – oparty na wykorzystaniu ciężarków, masy własnego ciała lub taśm oporowych – jest ważny dla utrzymania siły mięśniowej, także w przypadku osób starszych. Tego rodzaju ćwiczenia pomagają zapobiegać utracie funkcji mięśniowych. A to z kolei zmniejsza ryzyko zgonu związanego z osłabieniem siły, np. chwytu czy nóg.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl