Dlaczego seniorzy pachną inaczej? Z wiekiem nasz zapach się zmienia
Czy pamiętasz, jak pachnieli twoi dziadkowie lub inni starsi krewni? Osoby starsze często mają charakterystyczny zapach ciała, którego sami zazwyczaj nie zauważają. Ta trudna do zdefiniowania woń, potocznie nazywana "zapachem starca" ma swoje przyczyny. Jak można to wyjaśnić?
12.01.2025 10:05
"Zapach starych ludzi". Skąd się bierze?
Woń charakterystyczna dla ludzi w jesieni życia różni się od tej, jaką wydzielają młodsze osoby. Co może być powodem tego zjawiska? Naukowcy zajęli się tą kwestią i znają odpowiedź. Zapach starszych ludzi można powiązać ze zmianami fizjologicznymi i biochemicznymi.
Wraz z wiekiem ciało zmienia się na wiele sposobów, nie oszczędzając również skóry. Traci wilgoć, a wydzielane przez gruczoły łojowe tłuszcze zmieniają jego skład i wytwarzają inne cząsteczki zapachowe. Na przykład z wiekiem wzrasta stężenie 2-nonenalu, cząsteczki powstałej w wyniku rozkładu nienasyconych kwasów tłuszczowych w skórze i powodującej lekko tłusty, trawiasty zapach.
Badacze nie byli jeszcze w stanie wyjaśnić, dlaczego wraz z wiekiem ta substancja chemiczna jest w coraz większym stopniu wydalana ze skóry. Wiedzą jednak, że zmienia się także aktywność gruczołów potowych i poziom hormonów, co również wpływa na woń naszego ciała i może powodować typowy "zapach starszego człowieka". Niektóre leki, zła higiena, alkohol, nikotyna i otyłość także mają negatywny wpływ na otaczającą ciało aurę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Higiena osobista jest szczególnie ważna dla seniorów
Wraz z wiekiem pogarsza się zmysł węchu, dlatego wielu seniorów nie zauważa zmiany swojego zapachu. Dermatolodzy zalecają utrzymywanie skóry tak świeżej, jak to możliwe i stosowanie dobrego kremu. Wskazane jest również częstsze zmienianie ubrań, ponieważ zapach może również osadzać się na tekstyliach.
Nasze nosy wyczuwają zapach starych ludzi. W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku uczestnicy byli w stanie rozróżnić zapach ciała osób starszych (powyżej 75. roku życia) i osób młodszych (poniżej 55. roku życia). Badacze mieli okazję porównać zapachy osób w różnym wieku. Okazało się, że zapachy osób starszych niekoniecznie były postrzegane jako bardziej nieprzyjemne, ale raczej jako mniej intensywne niż zapachy młodych ludzi.
Choć ten zapach może się niektórym wydawać nieznany lub nieprzyjemny, pamiętaj: jest to część naturalnego procesu starzenia się – podobnie jak siwe włosy czy zmarszczki. Charakterystyczna woń jest efektem przemian biochemicznych zachodzących w organizmie. Różni się od zapachu, który masz, gdy jesteś młody, a nawet od tego w dzieciństwie.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl