14 zaskakujących faktów. Tak z wiekiem zmienia się nasze zachowanie
Starzenie się najczęściej kojarzone jest z okresem spokoju i refleksji. W rzeczywistości to czas pełen niespodzianek. O części z nich mało się mówi. Oto najbardziej zaskakujące fakty, które mogą całkowicie zmienić twoje spojrzenie na temat starzenia się!
01.01.2025 09:10
Coraz mądrzej
Wraz z wiekiem zyskuje się większy dystans do drobnych zmartwień. Pojawia się większe zrozumienie tego, co naprawdę się liczy. Wzrasta też umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy i doświadczenia, co nazywa się inteligencją skrystalizowaną. Dlatego osoby w wieku 65-70 lat często potrafią podejmować trafniejsze decyzje i lepiej rozwiązywać problemy.
Emocjonalna równowaga
Osoby starsze często są też bardziej zgodne i mniej skłonne do złości – przynajmniej do 60. roku życia. Choć naukowcy nie ustalili, czemu tak jest, to istnieją pewne teorie. Przypuszcza się, że wraz z wiekiem ludzie lepiej kontrolują swoje emocje. Skupiają się też na tym, jak czerpać z życia pełnymi garściami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Radość z bycia razem
W wieku około 40 lat ludzie stają się bardziej wrażliwi na emocje innych. Dzięki większej empatii utrzymywanie relacji z bliskimi oraz współpracownikami staje się prostsze. Łatwiej też wchodzić w głębsze i bardziej satysfakcjonujące relacje.
Lepszy seks
Choć starsze kobiety mogą rzadziej uprawiać seks, to jednak badania pokazują, że wraz z wiekiem wzrasta ich satysfakcja. Kobiety po 80. roku życia częściej deklarują większe zadowolenie z życia intymnego niż panie w wieku 55-79 lat.
Zmiany w odczuwaniu smaków
Wraz z wiekiem mogą pojawić się także zmiany w zmysłach smaku i węchu. Co często jest skutkiem przyjmowanych leków, chorób czy alergii. Żeby poprawić smak potraw bez zwiększania ilości soli, zaleca się używanie aromatycznych przypraw.
Zmiany w owłosieniu
Z wiekiem często pojawiają się także zmiany w owłosieniu. U panów najczęściej zwiększone owłosienie pojawia się w nosach i uszach. Z kolei u pań drobne włoski mogą pojawić się na brodzie.
Nowa energia o poranku
Na starość zmieniają się też wzorce snu. Wiele osób w wieku 60 lat staje się rannymi ptaszkami. I mimo tego, że seniorzy częściej budzą się w nocy, to jednak większość z nich nadal cieszy się regularnym, dobrym snem.
Koniec z migrenami
Przez lata towarzyszyły Ci migreny? Dobra wiadomość jest taka, że po 70. roku życia mogą one zniknąć. W tym wieku doświadcza ich zaledwie 10 proc. kobiet i 5 proc. mężczyzn. Co ciekawe, na starość migrena może nie wiązać się z bólem głowy, a przyjmować formę zaburzeń widzenia lub czucia.
Aktywność zawodowa sprzyja zdrowiu
Badanie Longevity Project wykazało, że najdłużej żyją osoby, pracujące w zawodach, które lubią. Satysfakcjonująca praca przyczynia się do lepszego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Co w połączeniu z dobrymi relacjami z przyjaciółmi i udanym małżeństwem, może być kluczem do długowieczności.
Lęk przed upadkami
Wraz z wiekiem może pojawić się też lęk przed złamaniem kości. Badania pokazują, że nawet jedna trzecia osób powyżej 65. roku życia odczuwa tego rodzaju obawy. Co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że upadki są najczęstszą przyczyną urazów w tej grupie wiekowej.
Zmiany w samoocenie
Badania pokazują, że samoocena wzrasta wraz z wiekiem. Jednak po 60. roku życia może nastąpić jej spadek, co często związane jest z problemami zdrowotnymi i przejściem na emeryturę. Na szczęście ta tendencja może się zmienić wraz ze zdrowszym stylem życia, wzrostem jego długości i pracą do późnego wieku.
Mniej stresu
Zgodnie z corocznym raportem American Psychological Association pt. Stress in America, pokolenie wyżu demograficznego i osoby starsze doświadczają mniejszego stresu w porównaniu do młodszych pokoleń. Oczywiście stres nie znika całkowicie, co jest wynikiem m.in. problemów zdrowotnych i finansowych. Jednak według APA 9 na 10 seniorów uważa, że radzi sobie z nim skutecznie.
Utrata wysokości
Grawitacja wpływa na nasze ciało. Przez co wraz z wiekiem przestrzenie między kręgami w kręgosłupie się zmniejszają. A to przyczynia się do zmniejszenia wzrostu!
Większa aktywność wyborcza
Osoby powyżej 60. roku życia głosują częściej niż inne grupy wiekowe. W USA stanowią obecnie najszybciej rosnącą grupę wyborców. W Polsce również obserwuje się rosnącą aktywność wyborczą osób starszych.