Często piją tu ten napar. 1/3 mieszkańców żyje ponad 90 lat
Na greckiej wyspie Ikaria ludzie żyją wyjątkowo długo. Sekretem ich długowieczności jest prosty, naturalny styl życia oraz ziołowy napar. Jak go przygotować?
15.12.2024 12:55
Grecka recepta na długowieczność
Ikaria, grecka wyspa na wschodnim Morzu Egejskim, jest jedną z pięciu "niebieskich stref". Szacuje się, że aż jedna trzecia mieszkańców Ikarii żyje dłużej niż 90 lat. Ikaryjczycy nie tylko żyją dłużej, ale i lepiej – przynajmniej jeśli chodzi o ich zdrowie. Cieszą się zarówno wyjątkowo długim życiem, jak i niskim wskaźnikiem chorób przewlekłych. Według "The Guardian" u mieszkańców wyspy rzadziej diagnozuje się choroby serca, nowotwory i depresję niż wśród Amerykanów.
Jak wygląda recepta na długowieczność Ikaryjczyków? Naturalna jest u nich aktywność fizyczna i seksualna aż do późnej starości. Badanie Uniwersytetu Ateńskiego wykazało, że 80 proc. mężczyzn w wieku 65-100 lat pozostaje aktywnych seksualnie.
Istotnym elementem jest też dieta, która charakteryzuje się prostotą i naturalnymi składnikami. Jest ona zgodna z tym, co jest powszechnie znane jako dieta śródziemnomorska. Obfituje w zdrowe tłuszcze, błonnik oraz pełnowartościowe produkty. Podstawę stanowią rośliny, warzywa, orzechy, nasiona, zboża, ziemniaki i rośliny strączkowe. Ryby i nabiał spożywane są regularnie, jednak mięso pojawia się tylko sporadycznie. Głównym źródłem tłuszczu jest oliwa z oliwek.
Napar stulatków
Wielu potrawom śródziemnomorskim smaku dodają świeże i suszone zioła. Jednak używa się je nie tylko jako przyprawy, ale robi się też z nich napary. Receptury na herbatki ziołowe mieszkańcy wyspy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Popularnym naparem wśród mieszkańców Ikarii jest zwłaszcza herbata z lokalnie zbieranych ziół – mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu.
Dan Buettner, ekspert od długowieczności, zwraca uwagę na właściwości przeciwzapalne tych ziół. Żeby w pełni zrozumieć korzyści płynące z ikariańskich herbat ziołowych, wysłał próbki do badań laboratoryjnych. Okazało się, że wszystkie mają właściwości antyoksydacyjne i działają również jako łagodne środki moczopędne. "Zawierają więc nie tylko silne przeciwutleniacze, ale mogą również pomóc w wypłukiwaniu produktów przemiany materii z organizmu i nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi" - podsumował ekspert.
Jak przygotować "herbatę długowieczności"?
Aby przygotować napar, wymieszaj równe proporcje mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu. Łyżeczkę mieszanki zalej wrzątkiem, odstaw na 5-7 minut, przecedź.
Pamiętaj jednak, że nie każdy może pić tego rodzaju napar bez ograniczeń. Dlatego przed włączeniem go do diety na stałe skonsultuj się z lekarzem, by upewnić się, że jest to dobry wybór.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl