Co jeść, by uniknąć demencji i zadbać o zdrowie mózgu? Trzy "złote rady" neurologa
Neurolog podzielił się trzema prostymi zmianami w diecie, które mogą zmniejszyć ryzyko demencji i udaru mózgu. Oto, co warto wprowadzić do codziennego jadłospisu, aby zadbać o zdrowie naszego głównego organu.
23.01.2025 08:01
Proste zmiany w diecie dla zdrowego mózgu
Dr Bing, znany z mediów społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok, podkreśla znaczenie diety w profilaktyce demencji i udaru mózgu. Jako neurolog, często doradza pacjentom, jak wprowadzać zmiany w diecie, które są realistyczne i trwałe.
"Nauczyłem się, że jeśli zalecenia nie są realistyczne dla czyjegoś stylu życia, jest mało prawdopodobne, że dana osoba zastosuje się do nich" - powiedział dr Bing.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Orzechy jako zdrowa przekąska
Jednym z pierwszych kroków, które medyk zaleca, jest sięganie po orzechy przed posiłkiem. Migdały i orzechy włoskie są bogate w dobre tłuszcze, białko i przeciwutleniacze, które mogą chronić przed pogorszeniem funkcji poznawczych. "Zjedzenie kilku orzechów pomaga zapobiegać skokom insuliny spowodowanym przez słodkie pokarmy" - wyjaśnił ekspert.
Zamiana słodkich napojów na wodę
Kolejną radą jest ograniczenie spożycia słodkich napojów. Dr Bing sugeruje zamianę jednego słodkiego napoju dziennie na wodę lub zieloną herbatę." Napoje gazowane i energetyczne są pełne cukru, a ich ograniczenie może mieć duże znaczenie na dłuższą metę" - dodał lekarz.
Gotowanie w domu
Ostatnia rada dotyczy gotowania w domu. Dr Bing zachęca do samodzielnego przygotowywania posiłków, co pozwala kontrolować zawartość kalorii, cukru i tłuszczów. "Domowe posiłki są zazwyczaj zdrowsze niż te z restauracji" - podkreśla ekspert.
Wprowadzenie tych prostych zmian może znacząco wpłynąć na zdrowie mózgu i ogólne samopoczucie. A stawka jest duża, bo choroby neurodegeneracyjne są coraz większym problemem, zwłaszcza w społeczeństwach rozwiniętych.
Prawie 10 mln ludzi na całym świecie każdego roku otrzymuje diagnozę demencji. Jest to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmierci wśród starszych osób. Tego rodzaju problemy zdrowotne powodują także ogromną zależność pacjentów od rodziny oraz opiekunów.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl