Biją rekordy. Są liderkami długowieczności
Przekroczenie 110. roku życia jest zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Dlatego osoby, które osiągają ten wiek, nazywane są superstulatkami. Choć superstulatkowie są rozproszeni po całym świecie, to obecnie jeden kraj jest liderem długowieczności. Co więcej, w tej elitarnej grupie zdecydowanie dominują kobiety!
Superstulatkowie pod lupą
Na liście najstarszych żyjących osób na świecie dominują kobiety. Na czele listy znajduje się 116-letnia Tomiko Itooka z Japonii. Kobieta urodziła się 23 maja 1908 r. w Osace. Zarówno w młodości, jak i późniejszych latach prowadziła bardzo aktywny tryb życia i często wędrowała po górach. Obecnie mieszka w domu opieki.
Drugie miejsce zajmuje Brazylijka Inah Canabarro Lucas, która przyszła na świat zaledwie 15 dni później. Jest ona zarówno najstarszą żyjącą osobą w Brazylii, jak i najstarszą zakonnicą na świecie.
Liderkami długowieczności są także Japonki: Okagi Hayashi, która doczekała 115 urodzin, oraz Mine Kondo, mająca 114 lat. Wiekowe rekordy zostały oficjalnie potwierdzone przez organizację zajmującą się badaniem i dokumentowaniem długowieczności, Gerontology Research Group.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekret długowieczności najstarszego Kanadyjczyka
Jeszcze do niedawna najstarszym mężczyzną na świecie był John Alfred Tinniswood. Superstulatek zmarł jednak 25 listopada 2024 r. Jego miejsce prawdopodobnie zajmie 112-letni Gisaburo Sonobe, również pochodzący z Japonii.
Rady od superstulatków
Superstulatkowie często wskazują na swoje nawyki jako klucz do długiego życia. Emma Morano, Włoszka urodzona w 1899 r., która zmarła w 2017 r. w wieku 117 lat, swoją długowieczność tłumaczyła nietypową dietą. Twierdziła, że kluczem do jej długiego życia było codzienne spożywanie dwóch surowych jajek. Nawyk ten praktykowała od 20. roku życia.
Najwięcej superstulatków obecnie pochodzi jednak z Japonii. I wydaje się, że ta dominacja nie jest przypadkowa. Ten kraj od lat bowiem znajduje się w czołówce państw z najwyższą średnią długością życia. Japończycy dbają o zbilansowaną dietę opartą na rybach, warzywach i produktach sojowych. Są także aktywni fizycznie oraz pielęgnują relacje międzyludzkie.
Zwyczaje superstulatków i ich historie powinny inspirować nie tylko badaczy długowieczności. Warto przyjrzeć się ich stylowi życia i zastanowić, które z ich praktyk sprzyjają zdrowiu. Czerpanie z doświadczeń tych niezwykłych osób może bowiem przybliżyć nas do długowieczności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl