Świadome odżywianieZrobili eksperyment. Mówią, jak ograniczyć spożycie soli i wydłużyć życie

Zrobili eksperyment. Mówią, jak ograniczyć spożycie soli i wydłużyć życie

Zamiłowanie do słonych potraw jest dość powszechne, ale jednocześnie szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak zmniejszyć potrzebę solenia każdego dania? Istnieje na to skuteczna taktyka.

Sól kuchenna nie powinna być spożywana nadmiernie
Sól kuchenna nie powinna być spożywana nadmiernie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.01.2025 16:09

Jak zmniejszyć spożycie soli?

Dziś sól jest wszechobecna, dodaje smaku i konserwuje żywność, co sprawia, że ulubione potrawy są pełne soli: od dań gotowych, przekąsek takich jak chipsy, aż po wędliny i sery.

Liczni dietetycy, a także eksperci z dziedziny kardiologii i diabetologii regularnie dzielą się wskazówkami, jak ograniczyć spożycie soli.

Najskuteczniejszą metodą okazała się ta podparta eksperymentem naukowym: badania pokazują, że preferencje smakowe to nawyki, które można zmienić. W eksperymentach uczestnicy jedli przesolone potrawy, które z czasem zaczęli lubić. Badana grupa coraz częściej soliła potrawy nawet przed ich spróbowaniem. Inni, będący na diecie niskosodowej przez 5 miesięcy, zaczęli cieszyć się mniej słonym jedzeniem i przestali odczuwać potrzebę stałego dosalania posiłków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mniej soli = dłuższe życie

Zmniejszenie spożycia soli poprawia zdrowie serca i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wystarczy już kilka miesięcy ograniczenia tego składnika w diecie, aby zobaczyć pierwsze zmiany: mniejsze zatrzymywanie wody w organizmie, mniejsza chęć na stałe podjadanie, rzadsze bóle głowy. Najważniejszym aspektem jest jednak znaczące ograniczenie wpływu nadmiernego sodu na schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, które znacząco zwiększa ryzyko zgonu w wyniku następujących po nim chorób serca.

Ważne jest jednak, by stopniowo przyzwyczajać się do mniej słonych potraw, a wtedy cały "eksperyment" będzie jak najmniej uciążliwy.

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 1500 mg sodu dostarczanych każdego dnia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby spożycie sodu ograniczyć do ok. 2000 mg, a więc ok. 5 g soli mieszczących się w łyżeczce od herbaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie