"Ziele nieśmiertelności" na wyciągnięcie ręki. Banalnie proste w uprawie
Ta niezwykła roślina ma długą historię zastosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jest wykorzystywana od ponad 500 lat i ceniona za ogromny potencjał terapeutyczny. Zyskała nawet miano "zioła długowieczności" lub "zioła nieśmiertelności". A do tego jest łatwa w uprawie, nawet w Polsce. O jaką roślinę chodzi?
02.01.2025 17:10
Cud natury: pięciolistny żeń-szeń
Gynostemma pentaphyllum, znana jako pięciolistny żeń-szeń, "ziele długowieczności" czy "ziele nieśmiertelności" to pnącze z rodziny dyniowatych, pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej. Roślina ma długą historię stosowania w medycynie naturalnej, a w ostatnim czasie zyskuje jeszcze większą popularność. Wszystko dzięki jej prozdrowotnym właściwościom.
Pięciolistny żeń-szeń jest bogaty w witaminy (A, C, D, E oraz witaminy z grupy B), minerały (magnez, cynk, żelazo, wapń i potas), a także w związki bioaktywne, m.in. saponiny, glikozydy, flawonoidy i polisacharydy.
Najważniejsze właściwości gynostemma pentaphyllum to przede wszystkim poprawa wydolności organizmu i wsparcie układu odpornościowego. Pięciolistny żeń-szeń wykazuje też działanie adaptogenne, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Roślina reguluje poziom cukru we krwi. Wspiera także układ sercowo-naczyniowy, gdyż obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Stosowana jest także wspomagająco w leczeniu dny moczanowej, wrzodów żołądka oraz zapalenia stawów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak uprawiać gynostemma pentaphyllum?
Pięciolistny żeń-szeń jest stosunkowo łatwy w uprawie, nawet w polskim klimacie. Może być hodowany zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie czy tarasie. Roślina wytrzymuje lekkie przymrozki, ale na zimę lepiej przenieść ją do wnętrza lub – jeśli uprawiana jest w ogrodzie – odpowiednio okryć.
Gynostemma preferuje glebę umiarkowanie wilgotną, dlatego należy unikać jej przelania i zalegania wody w doniczce. Jako roślina pnąca potrzebuje podpór. Najlepiej rośnie w dobrze oświetlonych miejscach, ale nie toleruje intensywnego, bezpośredniego nasłonecznienia.
Liście rośliny świetnie sprawdzają się do naparów lub jako dodatek do różnych potraw. "Ziele długowieczności" można też kupić w formie suszonych liści czy kapsułek.
Kto nie powinien sięgać po "ziele długowieczności"?
Zanim zdecydujesz się na stosowanie pięciolistnego żeń-szenia, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli cierpisz na schorzenia przewlekłe lub przyjmujesz leki. Roślina ta może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, co może wpływać na ich działanie.
Niektóre grupy osób powinny unikać stosowania tej rośliny, są to m.in. osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub leki obniżające ciśnienie krwi, kobiety w ciąży i karmiące piersią, pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi, zaburzeniami krzepliwości krwi i hipoglikemią.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl