Zapobiega starzeniu się mózgu. Lekarka mówi o "inwestycji"
Mózg starzeje się najszybciej w trzech kluczowych momentach życia, ustalili naukowcy. Jednak dobra wiadomość jest taka, że mamy wpływ na pracę tego narządu i możemy zatrzymać proces degeneracji. Wystarczą proste zmiany.
30.12.2024 | aktual.: 06.01.2025 10:25
W tych momentach przyspiesza starzenie mózgu
Najnowsze badania opublikowane w "Nature" ujawniają, że proces starzenia się mózgu przyspiesza w trzech kluczowych momentach życia: w wieku 57, 70 i 78 lat. Analiza skanów mózgu ponad 10 tys. dorosłych wykazała zmiany w 13 białkach krwi. Jak orzekli naukowcy były one związane z tzw. "luką wiekową mózgu", wskaźnikiem spadku funkcji poznawczych.
Nauka dowodzi jednak, że starzenie się tego organu można spowolnić poprzez zmianę stylu życia. Kluczowe jest utrzymanie w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego przez unikanie czynników ryzyka, takich jak cukrzyca czy brak aktywności fizycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak spowolnić starzenie się mózgu? Jedz zdrowo
Według "Business Insider" kluczem do długowieczności może być dieta. Włączenie do jadłospisu tłustych ryb morskich, roślin strączkowych, orzechów i pełnych ziaren może opóźniać starzenie się mózgu i poprawiać pamięć.
Szpinak i pietruszka czy ryby dostarczają antyoksydantów i kwasów omega-3, które poprawiają funkcje mózgu. Redukcja spożycia cukru i przetworzonej żywności jest kluczowa, by ograniczyć wpływ wolnych rodników na ten narząd i zminimalizować stany zapalne, które przyspieszają starzenie mózgu.
Aktywność fizyczna, dobry sen i nowe umiejętności
Nasze funkcje poznawcze poprawia także ograniczenie spożycia alkoholu oraz zdrowa dawka ruchu. Cytowana na łamach "NY Post" neurolog, dr Kim Johnson Hatchett podkreśla, że codzienna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko demencji.
- Jeśli chcesz zachować swoją sprawność ruchową i zdolności poznawcze, inwestycją, którą możesz poczynić, jest codzienne ćwiczenie i używanie mięśni - mówi lekarka.
Również odpowiednia ilość snu, co najmniej siedem godzin dziennie, jest istotna dla sprawnego działania mózgu.
Zdaniem neurologów nawet niewielkie zmiany w codziennych nawykach, takie jak codzienna aktywność umysłowa, mogą znacząco opóźnić procesy starzenia się mózgu. Czytanie, uczenie się nowych umiejętności czy rozwiązywanie krzyżówek wspierają tworzenie nowych połączeń w mózgu, co zwiększa odporność mózgu na uszkodzenia.
Równie ważne jest utrzymywanie zdrowych relacji z ludźmi. Badania potwierdzają, że samotność zwiększa ryzyko udaru i przyspiesza kurczenie się mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że samotność jest równie szkodliwa jak wypalanie 15 papierosów dziennie.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl