Wzięli krew stulatków pod lupę. Zaskakujące wyniki badania
Szwedzcy badacze porównali krew stulatków z krwią osób, którym nie udało się doczekać późnej starości. Wytypowano kluczowe parametry wpływające na zdrowe i długie życie. Wyniki badań zbliżają do lepszego zrozumienia mechanizmów długowieczności.
23.11.2024 20:21
Przebadali blisko 44 tys. osób
Stulatkowie stanowią najszybciej rosnącą grupę demograficzną. Od 1970 roku ich liczba podwaja się co dekadę. Obecnie żyje ich ok. 455 tys., z czego 2,6 tys. w Polsce. A prognozy demograficzne wskazują, że do 2050 roku ich liczba może osiągnąć nawet milion. Dawniej osiągnięcie takiego wieku było wyjątkowe, dziś staje się coraz powszechniejsze.
Żeby zidentyfikować czynniki wpływające na długowieczność, szwedzcy badacze przeprowadzili obszerne badania. Przeanalizowali wyniki badań prowadzonych na 44 tys. osób w wieku 64-99 lat. W ramach obserwacji, trwających 35 lat, oceniano stan zdrowia uczestników i badano parametry krwi, takie jak poziom glukozy i cholesterolu. W tym okresie 1224 badanych, czyli 2,7 proc., dożyło stu lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnice stojące za długowiecznością
Badania wykazały, że istnieje związek między długowiecznością a płcią. Okazało się, że aż 85 proc. w analizowanej grupie stulatków stanowiły kobiety. Jednak ważne były także inne czynniki.
Naukowcy przyjrzeli się 12 biomarkerom, w tym poziomowi glukozy, cholesterolu, kreatyniny, kwasu moczowego oraz markerom funkcji wątroby. Co pozwoliło na lepsze zrozumienie czynników wpływających na długowieczność oraz ich związek z różnymi aspektami zdrowia – procesami zapalnymi, metabolizmem, oraz funkcjonowaniem nerek i wątroby.
Badania wykazały, że stulatkowie mieli niższe poziomy glukozy, kreatyniny i kwasu moczowego w porównaniu do osób, które dożyły jedynie sześćdziesiątki. Ważne: wyniki u stulatków w przeszłości zazwyczaj mieściły się w średnich wartościach, rzadko przekraczając normy w górę lub w dół. W testach pod koniec życia sytuacja zmieniała się. Jednak należy mieć na uwadze, że obowiązujące normy są ustalane dla znacznie młodszej populacji.
Różnice w poziomach niektórych biomarkerów między osobami, które dożyły setki a zmarły w młodszym wieku, były zauważalne, ale niewielkie. W przypadku kwasu moczowego różnica wynosiła 2,5 proc. Osoby z najniższym poziomem tego związku we krwi miały 4 proc. szans na dożycie 100 lat, a pozostałe tylko 1,5 proc.
Ogólne obserwacje wskazują jednak na to, że niższy poziom kwasu moczowego, kreatyniny i glukozy we krwi zwiększa szansę na długowieczność. A niskie poziomy cholesterolu całkowitego oraz żelaza mogą zmniejszać szanse na długie życie.
Uczeni nie byli jednak w stanie wskazać konkretnych genów ani aspektów związanych ze stylem życia, które wpływałyby na wartości poszczególnych biomarkerów. Dlatego zalecają przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście, obejmujące zrównoważoną dietę i aktywny, higieniczny tryb życia.