Wygląd może wpływać na długość życia. Naukowcy wskazali 5 cech
Naukowcy z Washington University School of Medicine sprawdzili związek między naszą aparycją a przewidywaną długością życia. Wnioski z eksperymentu są zaskakujące. Okazuje się, że wygląd zewnętrzny może determinować długość życia. Jakie cechy fizyczne wpływają na długowieczność?
Wygląd zewnętrzny a długość życia
Uczeni z Washington University School of Medicine z siedzibą w Saint Louis zbadali zależność między wyglądem zewnętrznym a długością ludzkiego życia. Według badania większe szanse na długie życie mają osoby wyglądające młodziej, niż wskazuje na to ich wiek. Miła aparycja takich osób sprawia, że inni chcą się nimi opiekować.
W badaniu wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego oraz kontrolowaną manipulację obrazem dzieci. Okazało się, że u pełnoletnich badanych widok dzieci aktywizuje jedno z jąder podstawnych mózgu – jądro półleżące.
Jądro półleżące to ośrodek w mózgu, który odpowiada m.in. za odczuwanie przyjemności. Jest ono kluczową częścią struktury układu mezokortykolimbicznego, pośredniczącą w przetwarzaniu nagrody i motywacji u bezdzietnych kobiet. Uczeni z Washington University School of Medicine uważają, że zaangażowanie tego układu pobudza potrzebę otoczenia opieką, bez względu na stopień pokrewieństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekret długowieczności najstarszego Kanadyjczyka
Dlatego też ludzie chętniej i częściej dbają o osoby wyglądające młodziej. Co istotne, im bardziej dziecięca twarz, tym chętniej dana osoba otaczana jest bezinteresowną troską. A to według naukowców przekłada się na długość jej życia.
Te cechy sprzyjają długiemu życiu
Badanie pozwoliło również wytypować cechy fizyczne, które budzą u innych chęć niesienia opieki oraz troskę. Są to przede wszystkim:
- duże, okrągłe oczy,
- pełne, pucułowate policzki,
- wysokie czoło,
- niewielki nos,
- okrągły kształt twarzy.
Według analizy, która ukazała się na łamach czasopisma "The Proceedings of the National Academy of Sciences", powyższe cechy wzbudzają opiekuńczość nie tylko w przypadku małych dzieci. Okazuje się, że podobne reakcje u badanych wzbudzają także zwierzęta, postacie czy stworzenia filmowe.
Ponadto podobne zachowanie można zauważyć także u innych gatunków zwierząt, gdzie potomstwo uważane za bardziej atrakcyjne, otaczane jest większą opieką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl